Güvenlik

Öğrencileri güvenli internet için yarışta

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri Kaspersky Lab, bu sene İTÜ'de gerçekleştirilen Avrupa BEST Mühendislik Yarışması (EBEC) kapsamında geleceğin mühendislerine bilgi ve kullanıcı güvenliğine öncelik veren geleceğin internetini tasarlattı.


Yarışmanın destekleyicilerinden Kaspersky Lab, İstanbul Teknik Üniversitesi?nde 1-11 Ağustos tarihleri arasında yapılan Avrupa BEST Mühendislik Yarışması (EBEC) kapsamında mühendislik öğrencilerinden ?Vaka Analizi? kategorisinde bilgi ve kullanıcı güvenliğine öncelik geleceğin internetini oluşturmalarını istedi. Öğrenciler, sistem tasarımdan ağ mimarisine, güvenliği de içine alacak şekilde internet servisinin gelecekte nasıl sağlanacağını çalıştı.

Dört kişilik jüri tarafından değerlendirilen Vaka Analizi kategorisindeki projelerde Nordik takımı birinci, İtalya takımı ikinci, Belçika takımı ise 3. oldu. Toplam 62 öğrencinin katıldığı Vaka Analizi kategorisinde tüm öğrencilere 1 yıllık Kaspersky Internet Security 2012 (KIS 2012) hediye edildi.

Değerlendirmeler; yeni internet altyapısının yüksek düzeyde tasarımı, eski sistemden yeni sisteme geçiş planı, güvenliğe ulaşmak için donanım ve yazılım çözümleri, interneti daha güvenli veya daha tehlikeli bir hale getiren teknolojiler, değişimin gerçekleşmesini sağlayacak sosyal ve ekonomik etkenler, genel değerlendirme kapsamında güvenilir bir internete ulaşılıp ulaşılamayacağı, yasal ve sosyal açıdan tüm yönleriyle e-pasaport konusu ve sunum tasarımı kriterleri göz önüne alınarak yapıldı.

Avrupa?nın en yaratıcı genç beyinlerinden çıkan yeni fikir ve çözümlerin ortaya konulduğu BEST Mühendislik Yarışması?nda her biri 4 kişiden oluşan hem bölgesel hem de ulusal yarışmalarda kendini kanıtlamış toplam 26 takım gerçek mühendislik sorunlarını çözdü. Öğrenciler ?Takım Tasarımı? (somut bir prototip ile pratik çözüm) ve ?Vaka Analizi? ( gerçek sorunlara varsayımsal çözümler) olmak üzere iki farklı alanda yarıştılar. Yarışma Türkiye?nin en iyi mühendislik okullarından İTÜ ve TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından desteklendi.

BEST, siyasi bağları olmayan ve kar amacı gütmeyen mühendislik, teknoloji ve bilim öğrencileri kuruluşu olarak ana faaliyetlerini koruyarak ve geliştirerek bir milyondan fazla öğrenciye ulaşıyor, onlara profesyonel gelişim ve kariyer desteği sağlıyor.

BEST ve BEST Avrupa Mühendislik Yarışması ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.best.eu.org ve http://ebec.best.eu.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.