Güvenlik

Sahtekarları rapor edin!

Fake ( sahte ) sayfalar kullanarak insanlara zarar vermek isteyen kişileri bulduğunuzda bunları yapın.


Merhabalar bu yazımızda fake ( sahte ) sayfa kullanarak insanların Facebook profillerini ele geçirmeye çalışan kişilerin sayfalarına rastladığımızda yapabileceklerinizi göstereceğim.

Başımdan geçen bir olay ile birlikte anlatayım. Olay çok basit bir sayfa sahibi " Sözde " Atatürk'e hakaret ediyor dediği bir sayfa linki paylaştı ve bu sayfayı şikayet etmemi istedi. Bu linke tıkladığımda beni bir sayfaya yönlendirdi. Sayfayı açtığımda Facebook giriş ekranının aynısı bulunuyordu Ve bir hata ile karşılaşıldığını bu yüzden de tekrar giriş yapmam gerektiğini söyleyen bir yazı vardı. ( 1. Resimdeki ) 

1321060769_1.jpg

Tabi ben bunun kandırmaca olduğunu ilk gördüğümde anladım. Çünkü en başta tarayıcımın adres çubuğuna baktığımda adresin Facebook'la alakası olmadığını gördüm. Biraz incelemek istedim ve sayfa kaynağına girdim. ( CTRL+U )

(2.Resim) 

1321060099_2.jpg

 

Bu sahte sayfa Formbuddy.com sitesinin ücretsiz sağladığı formu kullanarak bilgileri ele geçirmeyi düşünüyordu.  Formbuddy.com sitesi gerçekten güzel bir site legal ve illegale gerçekten önem veriyor. Eğer dolandırıcılık için yapılmış sahte bir sayfada kullanılan kullanıcı adını şikayet ederseniz 1 gün içinde o kullanıcıyı banlıyorlar. Yukarıdaki resimde kırmızı alan içerisinde gösterdiğim kısımdaki value="dqkn123321" sahtekarımızın kullanıcı adı. Bu adımdan sonra yapmamız gereken Formbuddy.com sitesine girerek. Bu sahtekarı alttaki resimlerde olduğu gibi şikayet etmek.

Adım adım şikayet:

1321060812_3.jpg

Formbuddy.com sitesine girdikten sonra kırmızı alan içindeki " Report Abuse " tıklıyoruz.

Ardından:

1321060454_4.jpg

 

Bu formu doldurup " Send Message " tıklayıp işlemi tamamlıyoruz. Cevap en geç 2 gün içinde gelmektedir. Bana 2 saatte cevap verdiler.

İşte Gelen Mail: 

1321060547_5.jpg

Burada kullanıcının hesapının silindiğini belirtiyor.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.