Güvenlik

Shift tuşu ile ATM hacklenebiliyor!

Windows XP kullanan tüm ATM'ler Shift tuşu ile saniyeler içinde hacklenebiliyor.


Wannacry saldırısı ile çalkalanan Microsoft, bu saldırıyı acil bir şekilde yayınladığı güncellemeler ile çözmüştü. Ancak Microsoft'un eski işletim sistemleri bu tip güvenlik açıklarına karşı hala korunmasız durumda. Bunun bir örneği ise Rusya'dan geldi.

Rusya'da Windows XP kullanan ATM'lerin Shift tuşu ile hacklenebildiği ortaya çıktı. ATM'in üzerinde yer alan Shift tuşana 5 defa üst üste basıldığında yapışkan tuşlar devreye giriyor ve bankanın arayüzünden Windows XP'nin arayüzüne geçiş yapılıyor.

Aşağıda yer alan videoda bu işlemin saniyeler içerisinde yapıldığını görebilirsiniz. Ancak ATM'de Windows XP'nin arayüzüne ulaşmayı başaran kişi, muhtemelen teknik bilgisi olmadığı için ATM'i hacklemiyor.

Ancak hackerlar Windows XP'nin arayüzünden, ATM'in bilgilerine ulaşıp, hiç kart kullanmadan ATM'deki tüm parayı anında çekebilir. Bu güvenlik açığının önüne geçmek için bankaların Windows XP'deki yapışkan tuşlar özelliğini kapatması gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.