Güvenlik

Şifrenizin güvenli olduğunu nasıl anlarsınız?

Şifrenizin güvenli olup olmadığını haberimizdeki yöntemler ile anlayabilirsiniz.

Şifrenizin güvenli olduğunu nasıl anlarsınız?

Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile hackerlerde gelişti ve bu işi kötü emelleri için kullanmaya başladılar. Artık öyle bir hal aldı ki tam bütün işlemler online yapılmaya başladığı bir dönemde, kullanıcılarının internet üzerinden işlem yaparken endişeye düşmesine neden oldu. Banka bilgilerinden özel bilgilere kadar her şeyimiz tehlike altına girdi. Bu tür tehlikelere karşı tek önlem ise güvenli şifre. Eğer şifreniz yeterince güvenli değilse bilgilerinizde tehlike altında demektir.

1340086381_kullanilmamasi-gereken-sifreler.png

Peki siz şifrenizin güvenli olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer şifrenizin güvenli olduğundan yeterince emin değilseniz aşağıda vereceğimiz online test yöntemleri ile bunu öğrenebilirsiniz. İşte bunu öğrenmenin beş yolu.

Yöntemleri görmek için diğer sayfalarımızı inceleyiniz.

Strength Test

Bu şifre testi, kullandığınız şifrenin yan yana gelen karakterlerin ne kadar rastlantısal olduğunu ölçecek şekilde geliştirilmiş. Eğer şifreniz içerisinde tekrar eden veya belli bir sırlamayı takip eden karakterler varsa şifrenizin güvenliği de düşük çıkacaktır.

1340086226_brand-strength-test-photo.jpg

Microsoft Safety And Security Center

Microsoft'un da kendi şifre güvenliği test etme aracı var. Bu site üzerinden şifrenizin ne kadar güçlü olduğunu test edebileceğiniz gibi ayrıca Microsoft'un güvenlik ve şifre seçimi konusundaki farklı makalelerini de yine aynı adreste bulabilirsiniz.

1340086263_2012-01-010535584.pngHow Secure Is My Password

Şifrenizi test etmek için internet üzerinde bulabileceğiniz en sadece sitelerden biri. Karmaşık algoritmalar, farklı değerlendirmeler olmadan bu site üzerinden şifrenizin standart bir masa üstü bilgisayarı ile ne kadar sürede kırılabileceğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu sitede eğer çok güçlü bir şifreyi deneyecek olursanız daha önce adını bile duymadığınız çok uzun zaman birimlerini de belki de ilk defa görebilirsiniz.

1340086426_how-secure-is-my-password.jpgTest Your Password

Şifrenizin ne kadar kuvvetli olduğunu test etmeniz için tasarlanmış olan bu site aynı zamanda test sonucunda hayal kırıklığına uğrayanları da unutmamış. Sayfanın sağ tarafında test alanı yer alırken, sol bölümde ise size farklı özelliklerini belirleyebileceğiniz bir şifre üretme aracı sunulmuş.

1340086450_testyour.jpgThe Password Meter

İnternet üzerinde yer alan en popüler şifre test araçlarından biri olan The Password Meter, girmiş olduğunuz şifrenin tüm özelliklerini tek bir sayfa üzerinden gösterebiliyor. Şifrenizin güçlü veya zayıf olduğunu neye göre değerlendirdiğini gösteriyor olması da önemli bir artısı.

1340086503_thepasswordmeter.jpg

1340086493_passwordmeter.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.