Güvenlik

Spam e-postalar sanıldığından çok daha zararlı

İstenmeyen e-posta mesajları bir baş belası olarak algılanabilir, ancak insanların sadece spam mesajlar arasında gezinerek veya filtreleyerek yılda 80 saate kadar kaybedebileceklerini gösteren bir rapora göre, aslında insanların üretkenliğine de oldukça zarar veriyorlar.

Spam e-postalar sanıldığından çok daha zararlı

Security Boulevard hakkında bir rapora atıfta bulunan şirket, her gün üretilen tüm e-postaların %45 ila %85'inin gerçek spam (kötü amaçlı yazılım taşıyan e-postalar ve diğer kötü amaçlı dosyalar dahil) olduğunu söylüyor. Ancak tüm çalışanlar aynı miktarda spam mesajı almaz ve onlara aynı şekilde muamele etmez. Günde 30'a kadar harici e-posta alan kişiler ayrıca her hafta yaklaşık 30 spam mesajı alır. Bu mesajları sıralamak yılda yaklaşık beş saat sürüyor.

Günde 30 ila 60 arası harici e-posta alan kişiler genellikle aynı görev için yılda yaklaşık 11 saat harcarken, günde 100'e kadar e-posta alanlar bunları sıralamak için 18 saat kadar - iki tam günden fazla - harcıyor. Son olarak, her gün 100'den fazla mesaj alanların gelen kutularını temizlemek için genellikle yılda yaklaşık 80 saate ihtiyaçları var.

Spam e-postalar sanıldığından çok daha zararlı

Kaspersky E-posta Tehditlerini Koruma Grup Müdürü Andrey Kovtun’a göre, yılda beş saat kulağa çok fazla gelmeyebilir, ancak gözden kaçırılmaması gereken gizli tehlikeler var.

“Yüzlerce çalışanı olan bir kuruluşa ölçeklendiğinde, bu oldukça büyük bir adam-saat miktarına dönüşebilir. Çalışanların dış taraflarla daha aktif iletişim kurduğu hizmetler sunmaya odaklanan işletmelerde sayı daha fazla görünebilir” dedi.

Kovtun, spam mesajları okuyup sildikten sonra işe dönmenin de biraz zaman aldığını, bunun da çoğunlukla insanların dikkatinin dağılmasından kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

E-posta hizmetinde istenmeyen e-posta önleme ve istenmeyen e-posta işlevlerini etkinleştirmenin bariz hareketinin yanı sıra, işletmeler ayrıca çalışanları spam iletileri tanımaları ve özel e-posta koruma hizmetleri uygulama konusunda eğitmelidir.

Yorumlar
Tashkafa
Eposta yla yazılı mesajlar ve dosyalar gönderiliyor. WhatsApp da sesli mesaj da gönderiliyor. Aslında e-posta yla sesli veya görüntü video su mesaj niye gönderilmiyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.