Güvenlik

Telefon hırsızları dikkat! Çaldığınız telefon elinizde patlayabilir

Google ve Microsoft, akıllı telefon hırsızlığını bu şekilde önleyecek.

Telefon hırsızları dikkat! Çaldığınız telefon elinizde patlayabilir

Oldukça yüksek fiyata sahip akılı telefonlar hem fiyatı hem de kolay taşınabilirliği nedeniyle hırsızlar için ideal bir ürün. Google ve Microsoft, bir sonraki işletim sistemlerine akıllı telefon hırsızlığına caydırıcı olacağı düşünülen "kill switch" özelliği dahil edecek.

 ABD'de Cep telefonu şirketlerine federal ve eyalet milletvekilleri hırsızların cihazları çalmak istememesi için çalınan cihazları işe yaramaz hale getirecek olan “kill switches” yani “ölüm anahtarı” özelliğini işletim sisteminde yerleşik olarak zorunlu hale getirmek için bastırıyorlar.

1403276570_original-710x399.jpg

Apple iOS 7'de kill switch özelliğini dahil ederek, epey yol aldı ve Android işletim sisteminin geliştiricisi Google’da yakında Apple’ı takip edecek gibi görünüyor. Mountain View merkezli Google’ın Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre, Android’in bir sonraki sürümüne "fabrika sıfırlama koruma çözümü" katarak basit bir fabrika reset ile bypass edilemez kalıcı bir kilit özelliği olacağını söyledi. Microsoft’ta, kendi mobil işletim sisteminde benzer bir özellik uygulayacak.

Eğer bu özellik Android cihazlara gelirse, akıllı telefonunuz çalındığında cihazınızı kullanılamaz hale getirebileceksiniz. Böylelikle telefon hırsızın elinde kalacak ve satamayacak. Bu böyle devam ettiği sürece de akıllı telefon hırsızlığından vazgeçecekler. Bakalım bu işlem caydırıcılık için etkili olacak mı?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.