Güvenlik

Whatsapp'dan Apple'e tepki! İşler kızışıyor

Apple'ın çocuk istismarı kontrolü için duyurduğu iPhone takip etme sistemine Whatsapp'tan tepki geldi.

Whatsapp'dan Apple'e tepki! İşler kızışıyor

Apple, çocuk istismarına karşı önlem almak için yeni bir sistem geliştirdiğini duyurdu. Bu sisteme göre şirket bazı iPhoneları tarayacak. Taranan iCloud fotoğraflarda eğer çocuk istismarına yönelik bir fotoğrafa rastlanılırsa bu durum yetkililere bildirilecek. 

Ancak iPhoneların bu şekilde taranması bazıları tarafından hoş karşılanmadı. Bu yeni sisteme tepki gösteren en önemli isimlerden biri de Whatsapp oldu. Whatsapp, söz konusu sistemin gizlilik ve güvenlik hakkında ciddi problemler yaratabileceğinden endişe ediyor.

Whatsapp, Apple'in yeni iPhone izleme sistemine tepki gösterdi

Whatsapp başkanı bu yeni sistemle ilgili ciddi endişe duyduklarını belirtti. Will Cathcart, Twitter'daki bir ileti dizisinde konuya ilişkin endişelerine yer verdi. Whatsapp başkanına göre yeni sistem, bireylerin ve hükümetin kontrol etmek istediği her şeye açık kapı bırakıyor. Cathcart, yeni sistemin aslında Apple tarafından oluşturulan ve işletilen bir gözetim sistemi olduğunu ifade etti. Endişelerin bir diğer sebebi de diğer ülkeler ve casus yazılımlar. Bu yeni kontrol sistemi yüzünden casus yazılım şirketlerinin kullanıcı bilgilerini alması kolaylaşabilir. 

Apple sözcüsü ise bu konuya açıklık getirdi. Kullanıcılar isterlerse iCloud Fotoğraflarını devre dışı bırakmayı seçebilecekler. Apple ayrıca sistemin yalnızca Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi (NCMEC)  tarafından sağlanan "bilinen" görüntülerden oluşan bir veri tabanı üzerinde eğitildiğini duyurdu. Şirket bu konuda çok dikkatli davrandığının altını çizdi. Ancak yine de uygulamaların dahi kullanıcıları takip edip etmemesini soran bir şirket için oldukça değişik bir özellik diyebiliriz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.