İnceleme

General Mobile GM 8 inceleme

General Mobile markasının yeni akıllı telefonu GM 8 ile ilgili merak ettiğiniz her şey inceleme yazımızda. Telefonun tüm özelliklerini değerlendirdik.

General Mobile GM 8 inceleme

Bir Türk markası olan General Mobile, 3 yıl önce 2015 yılında Google ile yaptığı işbirliği sonucu Android One platformuna dahil olmuştu. Bu platform Google'ın doğrudan desteklediği akıllı telefonlardan oluşuyor. Bu telefonlar diğer Android telefonlara göre doğrudan güncelleme alması ile öne çıkıyor.

General Mobile - Google işbirliğinin ilk meyvesi General Mobile 4G olmuştu. Daha sonra GM 5, GM 5 Plus ve GM 6 aileye katıldı. Bu modeller aynı zamanda uygun fiyatlarıyla dikkat çekiyordu. Aileye 2018 yılının şubat ayında katılan GM 8 ise güncel donanım ve tasarım anlayışına sahip bir model.

General Mobile GM 8 genel özellikler


Ailenin en son modeli olan GM 8, yeni tasarım trendi olan 18:9 ekran formatına sahip. 5.7 inç ekranın çözünürlüğü HD+ yani 720x1440 piksel IPS Incell LCD teknolojisini kullanan bu ekran Corning Gorilla Glass teknolojisi ile darbelere ve dış etkenlere karşı korunuyor. 4 çekirdekli ARM Cortex A53 1.4 GHz Snapdragon 435 Octa-core işlemci kullanan akıllı telefon, önde ve arkada aynı çözünürlüğe sahip: Hem ön hem arka kamera 13 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Ön kamerada diyafram açıklığı f2.0 iken arka kamerada bu değer f2.2.

Telefonun LTE desteği var ve Cat 7 300Mbps Download, CAT13 150 Mbps Upload desteği sunuyor. 3.5 mm kulaklık girişi, GPS, Wi-Fi (802.11 b/g/n/ac), 3075 mAh Li-Po pil, Android 8.0 Oreo işletim sistemi, Dolby desteği (kutudan çıkan özel kulaklık ile), FM Radyo desteği telefonun diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Telefonda 3 GB RAM - 32 GB depolama ve 4 GB RAM - 64 GB olmak üzere iki farklı model seçeneği yer alıyor. Ayrıca renk seçeneği olarak Altın Sarısı ve Uzay Grisi bulunuyor.

General Mobile GM 8 tasarım

Ekranı popüler trende uygun olarak 18:9 formatında olan GM 8'in önden bakıldığında sağ yan yüzünde Güç tuşu yer alıyor. Solda tarafta ise ses açma kapama tuşu ve SIM kart yuvası bulunuyor. SIM kart yuvasına enterge olan microSD bellek kartı yuvası ile depolama kapasitesi artırılabiliyor. Telefonun ön yüzünde kamera ve LED flaş ile algılayıcı yer alıyor.

GM 8'in arka yüzünde ise kamera, onun hemen yanında LED flaş, kameranın altında ise parmak izi okuyucu yer alıyor. Önceki model olan GM 6'da bu parmak izi okuyucu ön yüzde yer alıyordu. Bence arkaya almaları daha olmuş.

Tasarım genel olarak şık duruyor. Plastik bir malzemeden üretilen telefon ele rahat oturuyor ve hafif bir gövdeye sahip. Bize gönderilen versiyonu Altın Sarısı olan telefonun ön yüzü beyaz, arka yüzü altın sarısına sahip. Bu iki tasarımlı renk anlayışı telefonu şık bir hale getiriyor. Yeri gelmişken belirtelim telefon Türkiye'de üretilen bir model. Bu bilgi cihazın kutusunda da yazıyor.

General Mobile GM 8 kullanım özellikleri

Telefon ince uzun olduğundan (18:9 formatından kaynaklanan bir durum) tek elle kullanımı eğer eliniz küçükse biraz zor. Ekranın büyük olması özellikle video izlerken ya da fotoğraf çekerken işe yarıyor. Ben genel olarak 18:9 formatındaki telefonları seviyorum. Örneğin YouTube üzerinde video izlerken görüntüye zoom girerek ekrana sığdırabiliyorsunuz. Bu ekran boyutuna sahip telefonlarda standart bir özellik.

Bize teste gönderilen sürümü 3 GB olan model depolama kapasitesi olarak 32 GB alan sunuyor. Bu alanın 23 GB'ını kullanabiliyorsunuz. Eğer çok fazla döküman ya da bilginiz varsa bu alan uzun vadede biraz yetersiz kalabilir. Ancak microSD bellek kartı yuvasının olması cihazın depolama kapasitesini artırmayı sağlıyor.

Telefonun kutusundan yumuşak bir silikon kılıf da çıkıyor. Arka ve yön yüzleri kaplayan bu kılıf sayesinde dış etkenlere karşı bir nebze olsun koruma sağlanıyor. Küçük ama güzel bir detay. 

Telefonun kullanımı kolay. Saf Android olduğu için arayüze General Mobile'ın müdahalesi olmamış. Standart vetemiz bir Android arayüzü bizi karşılıyor. Daha önce Android One telefonu kullananlar bu arazüye aşikar olacaktır. Yeni kullananlar ise kısa sürede alışabilir. Telefon saf Android ile geldiği için standart birçok Google uygulaması telefonla beraber yüklü geliyor. Yani saf Android'in tüm nimetlerinden faydalanmak mümkün oluyor.

Telefon GM 8 günlük kullanım için yeterli bir telefon, Uygulamalar, oyunlar vs rahatlıkla çalışıyor. Ancak oyunlarda yüksek çözünürlük beklememek gerekiyor. Oyunlarda ortalama bir çözünürlük sunan telefon fiyatına göre başarılı bir performans sunuyor.

Telefonun ekran çözünürlüğü biraz düşük. Ancak bu işlemci ve GPU'ya göre değerlendirecek olursak bu seçim makul görünüyor. Kullanımda biraz dikkat ettiğinizde pikseller de görünüyor.

General Mobile GM 8 kutu içeriği

Android One konusu

Bu telefonun en önemli özelliği ise Google'ın en yeni işletim sistemi güncellemelerini ilk olarak alması. Hatta Google bu konuda o kadar iddialı ki bir Android telefon ilk çıktığında iki yıl boyunca güncelleme garantisi veriyor. GM 8 için de benzer bir durum var. Şu an Android 8.0 ile gelen telefon, bu vaadini tutarsa Android 9'da alacağını söyleyebiliriz.

Bu arada önceki Android One modellerinden biri olan GM 5 Plus'ın Oreo güncellemesine epey geç kavuştuğu ve bu yüzden kullanıcılardan ciddi tepkiler aldığını da belirtelim. Umarım ki benzer durum GM 8'de de yaşanmaz.

Ek olarak GM 8'de yaşanan WhatsApp ve Instagram sorunu ile kullanım sırasında karşılaşmadım. Cihaz gayet güzel çalışıyordu ancak az da olsa bir iki kez 'Bu uygulama durduruldu' hatası aldığım oldu.

Video inceleme

Şu an okumakta olduğunuz yazılı incelemeye ek olarak bir de videolu inceleme hazırladık. Aşağıda bu incelemeyi izleyebilirsiniz:

 

 

Parmak izi güvenliği

Telefonda arka yüzde bir parmak izi okuyucu da bulunuyor. Bu parmak izi okuyucuya tanımladığınızda parmağınızla telefonu açıp kapatabiliyorsunuz. Bu telefona ek bir güvenlik sağlıyor. Yaptığım denemelerde bu parmak izi fonksiyonunun gayet güzel çalıştığını gözlemledim. Bu arada gerekli tanımları yaptıysanız telefonu ekranı tamamen kapalı iken de parmak iziyle açabiliyorsunuz.

Öte yandan parmak izi özelliği bazı telefonlarda olduğu gibi ek fonksiyonlara sahip değil. Bazı telefonlarda uygulamar arasında ve içinde gezinmek için parmak izinin okuyucu alanı kullanılabiliyor. GM 8'in bu tarz bir özelliği bulunmuyor.

 

 

General Mobile GM 8 kameraları

Telefonda hem ön hem arka kamera 13 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Arka kamera f2.0 diyafram açıklığına sahipken ön kamerada bu değer f2.2. Ön kamerada netlik sabit iken ana kamerada otomatik netlik yapma özelliği var.

Çekim modları açısından ana kamera Otomatik, Gece, Panorama, Arka Işık, Portre ve Slow Motion seçeneklerini sunuyor. Hem ön hem arka kamera dijital de olsa (yani yazılımla) portre modu özelliği sunuyor. Bu özellik yardımı ile arka planı flu fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Bu fluluğun ne kadar olacağını da kullanıcı olarak siz belirliyorsunuz. Ayrıca ön kamerada yüz güzelliği modu da yer alıyor. 

Kamera ve çekim modları genel olarak başarılı. Gün ışığında ve ışığın iyi olduğu ortamlarda sorun yaşatmayan bir kamerası var. Ancak ışığın az olduğu yerlerde kamera gren miktarını epey artırıyor. Yani gece çekimlerinde fazla bir beklentiniz olmasın. Elbette bu telefonun fiyatı düşünüldüğünde makul görülebilecek bir eksik. Telefonun hem ön hem arka kamerasında LED flaş bulunuyor. Arkadaki zaten görevini yapıyor. Önde de LED flaş olması özellikle Selfie çekimlerinde işe yarıyor.

Telefonla çekilen örnek fotoğrafları yazının içinde yer alan galeri linkimizde görebilirsiniz. İlgili linki aşağıda bir kez daha paylaşıyoruz. Bu galeri ile cep telefonunun kamerasının görüntü kalitesi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. 

 

 

General Mobile GM 8 Performans

Telefonun giriş seviyesi donanım özellikleri ile sentetik testlerden giriş seviyesi bir modele yakışacak puanlar aldı. GM 8'in sentetik test puanlarına bakacak olursak şöyle sıralandı:

 • Geekbench:
 • Tek çekirdek: 682
 • Çoklu çekirdek: 2584
 • Antutu: 58571

Puanlara baktığımızda telefonun bulunduğu kategoriye yakın puanlar aldığını görüyoruz. Zaten böyle bir donanımla bu rakamlara yakın değerleri görmemiz gerekiyordu. Öyle de oldu.

General Mobile GM 8 Pil ömrü

Telefonda 3075 mAh Li-Po pil kullanılıyor. Bütünleşik bir gövde olduğu için pili göremiyor ve çıkaramıyorsunuz. Pil ortalama bir kullanımla bir günü rahatlıkla çıkarıyor. Pil gücünü ölçme amaçıyla sentetik testler de yaptığımız GM 8'de bu iş için PC mark Battery Test'i kullandık. PC Mark'ın verdiği değer ise 7 saat 29 dakika. Hem kullanım hem sentetik testlerin sonuçları yeterli. Bu seviyedeki bir telefon için normal değerler olduğunu belirteyim.

Dolby destekli kulaklık

Telefonun bir diğer özelliği ise kutusundan çıkan ve yazılımsal olarak da desteklenen Dolby ses fonksiyonu. Bu özelliği menüden açıp ince ayar yapabiliyorsunuz. Epey ince ayarı bulunan Dolby özelliği beraberinde verilen kulaklıkla iyi çalışıyor. Bir telefona göre çok ince ayarlar yapabiliyorsunuz ve bu ayarlarla ses kalitesi de epey artıyor. Ben bu özelliği beğendim ve ses konusunda hassas olanların da beğeneceğini düşünüyorum.

Telefonun kendi sesi de bu kategorideki bir ürün için yeterli seviyede. Üst düzey bir hoparlör sesi olmasa da müzik dinlerken ya da film izlerken sizi üzmüyor.


Fiyat


Bize gönderilen sürüm olan 3 GB RAM / 32 GB depolama sunan modelinin fiyatı 999 TL. Sunduğu özelliklere göre gayet uygun bir telefon. Annenize, babanıza, eşinize, çocuğunuza alabileceğiniz gayet uygun fiyatlı ortalama bir performans sunan bir akıllı telefon.

 

 

 

Sonuç

Günün sonunda fiyat performans ürünü olan General Mobile GM 8, güzel bir kulaklık ve ses kalitesi ile geliyor. En uygun fiyatlı 18:9 ekranlı telefon olan bu model özellikle 'ikinci bir telefonum olsun, 'anneme ya da babama alayım kullansınlar' diyenler için güzel bir seçim olacaktır. Android One platformu da bonusu olan telefon bende olumlu izlenimler bıraktı.

BEĞENDİM

 • Uygun fiyat
 • Android One platformu
 • Dolby destekli kulaklığın ses kalitesi

 

BEĞENMEDİM

 • Ekran çözünürlüğü biraz daha yüksek olabilirdi

 

 

General Mobile GM 8 Teknik Özellikler

 • 5.7 inç 720x1440 piksel, IPS ekran
 • 4 çekirdekli 1.4 GHz Snapdragon 435 çipset
 • 3 GB RAM / 32 GB Depolama (4 GB RAM / 64 GB RAM seçeneği de var)
 • microSD bellek kartı yuvası
 • 13 Megapiksel f2.0 diyaframlı Otomotik Netlikli ana kamera
 • Full HD video kayıt
 • 13 Megapiksel f2.2 diyaframlı Sabit Netlikli ön kamera
 • Hem ön hem arkada LED flaş
 • Adreno 505 GPU
 • 3.5 mm kulaklık girişi
 • microUSB bağlantısı
 • FM Radyo
 • Parmak izi okuyucu
 • GPS, Wi-Fi (802.11 b/g/n/ac)
 • 3075 mAh Li-Po pil
 • Android 8.0 Oreo işletim sistemi
 • Dolby desteği (kutudan çıkan özel kulaklık ile)
 • Altın Sarısı ve Uzay Grisi renk seçenekleri
 • Hareket Sensörü (G-sensor), Akselerometre, Manyetik sensör, Yakınlık sensörü , Işık sensörü
 • 152 gram
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.