İnternet

AB, Google'a son bir şans verdi

AB, internet devi Google'a son bir şans verdiğini söyledi.

AB, Google'a son bir şans verdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Google hakkında 2010'da, aralarında Microsoft'un da bulunduğu rakip şirketlerden gelen rekabet ihlali gerekçesi ile soruşturma başlatmıştı. AB şimdi internet devi Google'a son bir şans verdiğini söyledi.

1337669580_eu-google-search-macworld-australia.jpg

AB Komisyonu'nun Rekabetten Sorumlu Üyesi olan Joaquin Almunia, Google'a bir mektup gönderdi ve bir kaç hafta içinde rekabet ihlalini ortadan kaldırıcı adımlar atmasını söyledi.

1337669619_european-union-commssioner-for-competition-joaquin-almunia-speaks.jpg

Almunia'nın, şirketin arama sonuçlarında kendi linklerini öne çıkarmak, rakiplerinin internet içeriğini kopyalamak, arama sonuçlarına online reklamları ilave etmek ve arama sonuçlarında kendisine reklam verenlere öncelik tanımak gibi suçlamalarına Google'ın açıklık getirmesini istedi.

Almunia, eğer Google'ın şikayetleri giderme doğrultusunda adım attığı takdirde bir anlaşma için görüşmelere başlanabileceğinin söyledi. Google bunları yerine getirse bile yine de şirketin gözetim altında tutulacağını bildirdi.

Google'a karşı ihlal şikayetine dayanarak açılan soruşturmanın kapsamı, mobil cihazlardaki Android işletim sistemiyle ilgili gelen şikayetlerle genişletildi. Eğer Google bu konuda suçlu bulunursa, yıllık kazancının yüzde 10'una kadar varan bir para cezasına çarptırılabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.