İnternet

ABD Almanya'ya 'Huawei ürünlerini kullanmayın' dedi

ABD yetkilileri Almanya'yı 5G altyapılarında Huawei ürünleri kullanmamaları konusunda uyardı.

ABD Almanya'ya 'Huawei ürünlerini kullanmayın' dedi

Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşları giderek kızışıyor. Birbiri ardına yapılan açıklamalarla iki ülke arasındaki gerilim giderek tırmanıyor. Son aylarda ABD 'de Huawei ürünlerine yapılan yasaklar dünya çapına yayılacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Huawei CFO'su da kanada'da tutuklanmış ve kefaletle serbest bırakılmıştı. CFO'nun ABD'ye iadesinin konuşulduğu bu günlerde yeni bir yasak daha gündeme geldi.

ABD Almanya'ya 'Huawei kullanmayın' dedi

Berlin’deki büyükelçiliği aracılığıyla Alman yetkililere mektup gönderen ABD, Almanya’ya “5G altyapınızda Huawei ve diğer Çinli firmalara izin verirseniz, sizinle olan istihbarat paylaşımımızı azaltırız" dedi.

Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre Almanya’ya Berlin’deki ABD büyükelçiliği vasıtasıyla gönderildiği belirtilen mektupta, ABD büyükelçisi Richard Grenell, Almanya Huawei veya diğer Çinli firmaların yeni nesil 5G mobil ağına katılmalarına izin verirse, Alman güvenlik kurumlarıyla aynı düzeyde işbirliğini sürdüremeyeceği iletildi.

ABD Huawei'yi casuslukla suçluyor

ABD yetkilileri Huawei cihazlarının casusluk amacıyla kullanıldığını iddia ediyor. Bu iddiaları kesin bir dille reddeden Huawei, halen ABD pazarında ürün satamayan bir marka.

Yorumlar
Mehmet
Tüm dünya da Amerika’yı başka bir şeyle suçluyor ama hâlâ ürünlerini kullanmaya devam ediyoruz! Açıkçası şu haberden sonra Huawei’yi daha da çok sevdim ve en kısa sürede şu elimdeki Amerikan malı elmalı telefonu satıp Huawei alacağım.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.