İnternet

AB'den illegal içeriklere anında müdahale uyarısı

Avrupa Komisyonu yayınladığı bir kararla internet ortamında bulunan yasadışı içeriklerin hızlı bir şekilde kaldırılmasını istedi.

AB illegal içeriklere savaş açtı

1 Mart 2018 tarihinde Avrupa Birliği'ne bağlı Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan 17 sayfalık tavsiye niteliğindeki kararda internet ortamında yer alan hukuka aykırı içeriklerin hızlı bir şekilde kaldırılması isteniyor.

Alınan kararla çocuk istismarı, nefret söylemi, terörizm ve fikri mulkiyet ihlallerinin önlenmesi amaçlanıyor. Bugüne kadar yapılan düzenlemelerde daha çok özdenetim mekanizmalarını destekleyen Avrupa Komisyonu, bu kararla daha aktif rol almaya başladığının sinyallerini de vermiş oluyor.

Uzun vadede Avrupa bölgesinde uygulanacak yeni bir içerik regülasyonu düzenlemesine yol açabilecek olan karar, tavsiye niteliğinde. Yaptırımı bulunmayan kararın önümüzdeki dönemde farklı açılımlara yol açması da bekleniyor.

Avrupa Komisyonu'nun açıkladığı 17 sayfalık kararı (İngilizce) resmi internet sayfasından okuyabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.