İnternet

GitHub, dünyanın en büyük DDoS saldırısı ile çalkalandı!

Geliştiricilerin popüler platformu olan GitHub, dünyanın en büyük DDoS saldırısı ile çalkalandı. Ancak GitHub bu saldırıyı sadece 10 dakikada engellemeyi başardı.

Dünyanın en büyük DDoS saldırısı GitHub'a yapıldı!

Uzun süredir gündeme gelmeyen DDoS saldırıları, dün yine patlak verdi. Geliştiricilerin kaynak kodlarını paylaştığını GitHub platformuna, yaklaşık 10 dakika sürebilen bir DDoS saldırısı düzenlendi.

Aldığı güvenlik önlemleri ile DDoS saldırısına uğraması imkansız olarak gösterilen GitHub, saniyede 1.35 terabit'lik veri akışıyla karşılaştı. GitHub'a yapılan saldırılda Botnet kullanılmadığı için sunucular verileri direkt GitHub'a yönlendirdi ve bu da veri akışının 50 kat artmasına neden oldu.

1.35 terabit'lik saldırının şimdiye kadar DDoS tarihinde görülmüş en büyük veri atağı olduğunu söyleyebilriiz. 

2016 yılında Twitter, Reddit ve Spotify gibi çoğu popüler sitenin çökmesine neden olan Dyn firmasına yapılan DDoS saldırısında, saniyede 1.2 terabit'lik veri akışı yaşanmıştı.

GitHub, bilgisayar korsanlarına karşı önlem alan Akamai Prolexic firması ile birlikte bu DDoS atağını dakikalar içerisinde savuşturması ile büyük takdir kazandı diyebiliriz.

GitHub, dünyanın en büyük DDoS saldırısı ile çalkalandı! - Resim : 1

DDoS nedir?

Sunucunun kaynaklarını istila edip, mümkünse bu sunucuyu konak olarak kullanmak prensibi ile çalışan saldırı sistemidir. Uzun ismi Distributed Denial of Service attack olan DDoS, sunucuların DNS adreslemelerini ve IP adresleri maske olarak kullanarak saldırı düzenleyebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.