İnternet

Avrupa'da internet özgürlüğü için başkaldırı!

Avrupa'da siber korsanlığı engellemek için kurulan ACTA destek kaybediyor.

Avrupa'da internet özgürlüğü için başkaldırı!

Avrupa Birliği'nin internetteki siber saldırıların ve korsanların faliyetlerini engellemek için kurdukları ACTA insan hakları örgütlerince özgürlüklerin kısıtlanması gerekçesiyle tepkiye neden oldu. Avrupa'nın yoksul kesimlerinde başlayan sert direnişe politik liderlerin desteği kesilmeye başladı.

Avrupa Birliğine mektup gönderen Polonya Başbakanı Donald Tusk ACTA'nın reddedilmesi çağrısında bulundu. ACTA, Avrupa Birliği tarafından alınan Sahtecilik Karşıtı Ticaret Anlaşması 'dır.

1330071077_ab-ulkeleri-actayi-reddediyor.jpeg
TUSK düzenlenen basın toplantısında şu konuşmaları yaptı:
“ACTA hakkında yanıldığını” söylerken, hükümetin, ilk başta 21’inci yüzyılla bağdaşmayan bir karar verdiğini ancak bu karardan döndüklerini ifade etti. Tusk, daha önceleri bu tarz bir kararın arkasında değildi, bunun sebebi ise Polonya sitelerine saldıran Anonymous hacker grubunun ta kendisi idi.

ACTA'yı kim niçini, ne zaman hazırladı?

1330071132_4.jpg
Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında 4 yıl içinde kapalı kapılar ardında gizli bir şekilde hazırlandı. ACTA'nın hazırlanma sürecinde bir çok ülkenin vatandaşlarının ve görüşünün onayının alınmadan anlaşmaya imza atılıp katılmak durumunda oldu. Bu da çeşitli sorunlar doğacağının şimdiden bir göstergesidir.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.