İnternet

BTK'den operatörlere 5G deneme izni!

BTK, operatörlerin belirlenen frekans bandlarında 5G denemeleri yapmalarına izin verdi. İşte detaylar!


BTK, Turkcell'e İstanbul ve İzmir'de, Vodafone Türkiye'ye İstanbul ve Ankara'da, TTMobil'e İstanbul'da 5G deneme izni verdi. 

Operatörler, belirlenen frekans bandlarında 5G denemelerini 31 Aralık'a kadar yapabilecekler. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "İzinlerde, yerli üretim kapasitesinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların önemi de dikkate alınarak, deneme sürecinde yerli üreticilerle iş birliği yapılması şartı getirildi" açıklamasında bulundu.

BTK'den operatörlere 5G deneme izni!

Buna ek olarak Ericsson ile yapılan ortak çalışma sayesinde Türkiye’de ilk kez 3.5 GHz bandı üzerinden uçtan uca uluslararası 3GPP standartları ile uyumlu 5G bağlantısı testi gerçekleştirdi. 

Turkcell 5G test şebekesi üzerinde Ericsson’un radyo erişim çözümü, bulut çekirdek sistem çözümleri ve ekosistem iş ortakları tarafından sağlanan test cihazı kullanıldı.

Veri iletimleri, henüz 5G teknolojisini destekleyen ticari terminal bulunmadığından Intel 5G Mobil Deneme Platformu cihazı ve Turkcell’in 5G uyumlu SIM kartı kullanılarak gerçekleştirildi. İstanbul’da yapılan bu testlerde 5G sistemleri, Turkcell’in 4.5G şebekesi ile birlikte çalıştırıldı ve Turkcell 4.5G şebekesinin 5G hazırlığı da başarıyla test edilmiş oldu.

Test ile ilgili önemli detayları paylaşan Turkcell Şebekelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin yapmış olduğu açıklamada; ”4.5G şebekemizi kurarken, her aşamada 5G hazırlığına önem verdik ve şu an dünyadaki en hızlı 4.5G şebekesine sahibiz. Kurduğumuz 4.5G şebekesi ile şu an birçok 5G servisini Türkiye’de sunabiliyoruz.

Ericsson ile sürdürdüğümüz iş birliği kapsamında yaptığımız bu testler de 5G için yaptığımız hazırlıkların çok önemli bir parçası. 4.5G şebekemizi 5G ile birleştirerek Türkiye’de en kaliteli ve hızlı servisleri mümkün kılacağız” ifadelerine yer verdi.

Peki ya siz bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Cihat
Turkcell kullanıcısıyım internet hızı diğer operatörlerden daha hızlı, arada test yaparken farkettim turkcell bu konuda önde.
Cevapla
Net
Selam telefon cekmiyo ama ekranda 3 g isareti var sadece net var wifide kapali aklinizda soru kalmasin diye soyledim cevabi ney bunun ha buarada muslum baba dinliyorum cayir cayir
Cevapla
Gökhan Hoca
E sim ne zaman gelecek. Herkesin elinde iki tane telefon biri şahıs biri iş telefonu. Cari açığı bitirmek için acil e sim.
Cevapla
sevda,,,VS.
vodefone ve telekom uyuyor mu uykusuna devam edecek bu iki opeartör abone kaybedecek.. Türkcel,de ucuz yaparsa fiyatları telecom ve vodefona artık avuçlarını yalarlar..çünkü milletin çoğu Türkcel,e geçer. artık uyan vodefone ve telecom..veya telekom.. Eger geç uyanırsan SABAH BAŞINDA KABAK.. telekom ve vodefone galiba ihtiyarlamışlar kalkmaya takatları kalmamış.ama milleti soymaya da devam ediyorlar..hihihihiii
Cevapla
Doktor1
Turkcell pahalı zaten. Dediğin gibi turkcell daha ucuzlanmalı...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.