İnternet

Cem Kıvırcık yazdı: Fiber, “Türk usulü” paylaşılacak

Cem Kıvırcık'la Dijital Gündem köşemizde bu hafta fiber altyapı paylaşım konusunu ele alıyoruz.


Meslekte 35 yıldan fazla bir süreyi geride bıraktım…

1997 yılında Türkiye’nin ilk internet dergisini yayınlayarak başladığım teknoloji gazeteciliği alanında birçok şeyi görmek, bizzat yaşamak fırsatım oldu…

Uzun yıllar boyunca Türk Telekom, fiber altyapı konusunda “tekelci” yaklaşım iddiasıyla sektörün diğer paydaşları tarafından eleştirildi.

Özellikle Yusuf Ata Arıak’ın başkanlığındaki TELKODER, alternatif Telekom işletmecilerin haksız rekabet nedeniyle önünün kesildiğini birçok platformda dile getirdi.

Konuştuğumuz operatör yöneticileri, Türk Telekom’un geçiş hakkını kendi lehine kullandığını ve kendilerinin kazı yapmasına izin verilmediği şikayetlerinde bulundular.

Cumhuriyet tarihimizin en uzun süreli Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım, ortak altyapı kullanma ve masrafları paylaşarak tasarruf etme konusunda birçok kere operatörleri bir araya getirdi.

Yine TELKODER’in bir zamanlar Sapanca’da yaptığı Telekomünikasyon Zirve’lerinde konuyla ilgili tüm taraflar defalarca aynı masaya oturdu.

Ancak, tüm iyi niyetli çabalara rağmen somut bir adım atılamamıştı.

Göreve yeniden gelen Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, geçtiğimiz yılın sonunda yaptığı toplantıda, açık bir şekilde “Fiber altyapımızı kullanmak isteyenlere şunu sorun: Bunun için kaç para ödeyeceksiniz?” dedi.

Aslında, diğer iki operatörden sonra girdikleri GSM pazarında yeterince baz istasyonları olmadığı için yaşadıkları sıkıntı ve “üçüncü” sırada yer almak zorunda kaldıklarına dikkat çekiyordu.

Bir anlamda “ortak baz istasyonu” olmayınca, “ortak fiber altyapı” da olmuyordu sanki…

Bir ara, yine TELKODER yanlarına Türksat’ı da alarak bütün operatörler ile birlikte bir ortak altyapı şirketi fikriyle ortaya çıktı. 2016 sonunda ortaya çıkan bu şirket projesi çok konuşulsa da pratiğe geçemedi ne yazık ki… Paylaşmak kolay değildi çünkü…

Fiber altyapı paylaşımı konusunda umutların kesildiği bir anda Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın huzurunda tüm operatörler bir araya gelerek altyapı paylaşımı konusunda önemli bir anlaşmaya imza attılar.

TELKODER, “Fiberde Türkiye çağ atlayacak…” diyor.

Türk Telekom ise “Türk usülü” paylaşım ile herkesin kazanacağından emin…

Artık tüm operatörler Türk Telekom’un altyapısını kiralayabilecek, ekstra istedikleri sabit hat altyapısı için yatırım harcamasına katkıda bulunacak, mükerrer yatırımın önü kesilecek ve altyapısı eksik olan bölgelere de fiber götürülmüş olacak.

Bu arada mobil ağ baz istasyonları da aktif olarak paylaşılacak. Türk Telekom ve Vodafone, bu konuda önemli adımlar atıyorlar…

Sonuçta herkes mutlu…

Fiber, bunca yıldan sonra kapıma gelirse, inanın ben de mutlu olacağım…

Sevgiyle kalın…

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.