İnternet

Fiberde paylaşım geliyor!

Operatörler fiber paylaşım için masaya oturuyor. Vodafone ve Turkcell sabit fiyat yerine uzun vadeler karşılığında indirim alacak.


Türkiye Gazetesi'nden Ömer Temur'un haberine göre operatörler fiber paylaşımı için masaya oturdu. İşte Ömer Temur'un kaleminden fiber paylaşımı:

Fiberde alt yapının ortak kullanımı konusunda bir türlü anlaşamayan GSM operatörleri nihayet uzlaşmaya vardı. Önümüzdeki hafta Başbakan Binali Yıldırım’ın da katılımıyla imzalanması beklenen anlaşma ile Türk Telekom Vodafone ile Türksat da Turkcell ile masaya oturacak.

GSM operatörler arasında yaşanan ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan fiber alt yapının paylaşımı konusu 4.5G’nin hayatımıza girmesiyle adeta kavgaya dönüştü. Şu an Türkiye’deki fiber hatların neredeyse tamamını Türk Telekom elinde bulunduruyor. Türk Telekom 324 bin km fiber hattına karşılık Turkcell’in elinde 40 bin km hat bulunuyor. Vodafone’un ise neredeyse hiç hattı yok.

Mevcut durumda Turkcell ve Vodafone BTK’nın belirlediği birim fiyat üzerinden rakip operatörün hattını kiralıyor. Buna karşı bir çözüm önerisi olarak daha önce Turkcell ve Vodafone ortak alt yapı şirketi kurmayı teklif etmişti. Dönemin Türk Telekom CEO’su Rami Arslan teklife “Bizim 5 odalı bir evimiz var. Birininki bir göz oda, diğeri evsiz. Şimdi inşa ettiğimiz eve kurulmak istiyorlar” sözleriyle karşı çıkarken, Arslan’ın ardından görevi devralan Paul Doany de benzer bir duruş sergileyerek “Ortak kullanıma açığız ancak ortak şirkete hayır” demişti. Gelinen noktada Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) devreye girmesiyle sorun çözüldü.

Şirketler önümüzdeki hafta bir araya gelerek fiber hatların ortak kullanımına dair anlaşmaya imza atacak. Türk Telekom Vodafone ile Turkcell de Türksat ile masaya oturacak. Anlaşma ile ortak alt yapı şirketi ihtimali tamamen ortadan kalkarken, BTK tarafından belirlenen sabit ücret ödeme dönemi de sona erdi. Anlaşma ile Vodafone sözleşme süresine göre Türk Telekom hatlarını indirimli olarak kullanabilecek. Sözleşme süresi uzadıkça indirim oranı artacak. Benzer uygulama Türksat ile Turkcell arasında da geçerli olacak.

Haberin devamını Türkiye Gazetesi internet sitesinde okuyabilirsiniz. 

Yorumlar
Telekom
Ortak hat tek santral. Telekom santralleri ve eve giden hat postane ve telekoma aitken kimse ne yollari eşip yeni kablo çeker nede binalari restore edip hat çeker. Böyle bir bütçe dunyada yok. Olamaz. En sağlıklısı 800 port mantığı. Vdsl kartlar kiralik verilsin olduğu gibi. Süreç böyle devam etsin. Zaten 5 ve 6g hayata geçince yer alti interneti bitecek.
Cevapla
Uğur battal
Kocasinan merkez mahallesi gonca sok no 24 e de fiber gelsin artık turktelekom
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.