İnternet

Deprem sorgulama özelliği kullanıma sunuldu

Afet ve Acil Durum Başkanlığı bugün deprem sorgulama hizmetini kullanıma sundu. Evinizin deprem riskini deprem sorgulama hizmeti ile öğrenebilirsiniz.

Evinizin deprem riskini deprem sorgulama hizmeti ile öğrenin

Altüst soy bilgisi sorgulama hizmetinden sonra Türk halkını yakından ilgilendiren bir hizmet daha bugün kullanıma sunuldu. Afet ve Acil Durum Başkanlığı bugün "Deprem Sorgulama" hizmetini duyurdu. Deprem Sorgulama hizmeti sayesinde evinizin deprem riskini dakikalar içerisinde öğrenebiliyorsunuz.

Diğer hizmetler gibi E-Devlet üzerinden kullanıma sunulmayan Deprem Sorgulama, AFAD'ın sitesi üzerinden kullanılabiliyor. AFAD'ın Deprem Sogulama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Sayfayı açtıktan sonra evinizin adresini eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra, güncellenen deprem haritası bilgilerine göre bölgenizin deprem riskinde olup olmadığını görebileceksiniz.

Şimdilik bu hizmete yoğun bir ilgi olduğu için erişmek mümkün değil. İlerleyen saatlerde tekrardan denemenizi tavsiye ediyoruz.

Deprem sorgulama özelliği kullanıma sunuldu - Resim : 1

Deprem haritasının yeniden belirlenmesi hakkında konuşan AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, "Eskiden mühendisler hesaplamaları kendileri yapıyordu. Örneğin 1. ve 2. bölge arasında kalan yerleşim yerlerinde, 1’i baz alınca farklı değerler ortaya çıkıyor, bina maliyetleri artıyordu. Artık hesaplamayı program otomatik olarak yapacak ve tartışmaya yer kalmayacak” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.