İnternet

En kullanışlı 7 gizli Facebook Özelliğini tanıyın

Bu özellikleri daha önce kullandınız mı?

En kullanışlı 7 gizli Facebook Özelliğini tanıyın

Hepimiz Facebook'ta birer profosyonel olduk. Yapılan araştırmalara göre normal bir kullanıcı Facebook üzerinde ayda ortalama 8 saat geçiriyor. Bu yüzden de Facebook sürekli bir yenilik getiriyor kullanıcılara. Facebook'un bu geniş dünyasında bazı gizli kalmış ama çok kullanışlı özellikler de var.

1334558271_1.jpg

1. Kullanıcı Adınızla Oturum Açın (Benzersiz URL)
Her oturum açmaya çalıştığınızda email adresinizi uzun uzun sonuna kadar yazmak yerine, Facebook kullanıcı adınızı kullanın. Bildiğiniz gibi artık neredeyse herkes bir Facebook kullanıcı adı kullanıyor (https://www.facebook.com/username/). Bu kullanıcı adını kullanarak oturum açma işleminde zaman kazanabilirsiniz.


2. Etkinlikleri Reddetmeden Silin

Bir zamanlar Facebook etkinlikleri silme seçeneğini aktifleştirmişti. Her bir etkinliğin penceresinde sil özelliği vardı fakat daha sonra bu özellik kaldırıldı. Şimdi ise küçük bir hile ile bu özelliği kullanabileceksiniz. Reddetmeden bir etkinliği silmek için sol taraftaki davetliler listesinde kendinizi bulun ve farenizle üzerine gelin. Daha sonra da x’e tıklayın. Onaylamak için Tamam’a tıklayın. Bu işleminizden sonra etkinliğin kurucusunun haberi olmadan silmiş olacaksınız.

3. Sık Kullanılanlar Listesini Kullanın

Facebook’un en çok kullandığınız uygulama, sayfa ve grupları favorilerinize eklemeniz için az bilinen bir özelliği var. Bu özelliğe Haber Kaynağının solunda ve profil resminizin tam altında bulunuyor. 

1334558608_2.jpg

4. Zaman Tüneli Modüllerinizi Yeniden Düzenleyin

Kapak resminizin hemen altındaki 4 kutucuk isteğinize göre düzenlenebilir. Sağdaki ok işaretine tıklayın ve bütün uygulamalarınızı görün. Sonra, istediğiniz kutunun üzerine farenizle gelip kalem işaretine tıklayın. Kutuyu istediğiniz başka bir şeyle değiştirmek ya da silmek için seçenekler göreceksiniz. 

5. Fotoğraflara Yakınlaşmak İçin Tek Bir Fare Hareketi

Bu özellik Facebook’un yerleşik bir özelliği değil fakat aylarca kullanımdan sonra böyle hissettirmeye başladı. Bir tarayıcı eklentisi olan Facebook Photo Zoom, farenizi herhangi bir fotoğraf üzerine getirdiğinizde otomatik olarak büyütmeye yarıyor. Haber Kaynağında hızlıca gezinirken size büyük zaman kazancı sağlayabilir.

6. Diğer Mesajlarınızı Kontrol Edin

Hergün onlarca mesaj alıp gönderiyorsunuz fakat peki ya gruplardan ve uygulamalardan gelen mesajlarınız nereye gidiyor biliyor musunuz? Haber Kaynağının hemen altında Mesajlara tıklayın ve oradan da Diğer seçeneğine tıklayın.

7. Etiketlenen Resimlerinizin Zaman Tünelinizde Görünmesini Otomatik Olarak Engelleyin

Bazen arkadaşlarınız sizin istemediğiniz fotoğraflarda sizi etiketleyebiliyor. Ama Facebook’daki bir özellik sayesinde bu fotoğrafların görünmesini engelleyebilirsiniz. Gizlilik Ayarlarına girin ve oradan da Zaman Tüneli ve Etiketlemenin yanındaki Ayarları Düzenle’ye tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkacak pencereden istediğiniz ayarları yapabilirsiniz. Burada Arkadaşlarının seni etiketlediği gönderiler, zaman tünelinde gözükmeden önce onayına sunulsun seçeneğini aktifleştirirseniz birisi fotoğrafta sizi etiketlediğinde görüntülenmeden önce size onay veriyormusunuz diye bildirim gelecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.