İnternet

En popüler internet tarayıcıları sıralamasında şoke eden bir güncelleme yaşandı

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları sıralamasında yaşanan önemli değişiklik, bazı teknoloji devlerinin canını fena halde sıkacak.

En popüler internet tarayıcıları sıralamasında şoke eden bir güncelleme yaşandı

Google Chrome, internet tarayıcıları piyasasında büyük bir hakimiyet kurmuş durumda. Özellikle varsayılan seçeneklerinde birinci tercih olarak belirtilmesi, Chrome'un pazarda neredeyse hiçbir rakibi olmadığı anlamına geliyor. Ancak Microsoft, bu durumdan yorulmuş olacak ki yeni bir Chromium tabanlı tarayıcı çıkardı. Yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirilen bu tarayıcının kullanıcı sayısını artırmayı hedefledi. Ancak işlerin beklenildiği gibi gitmediği ortaya çıktı. Statcounter'ın Nisan 2023 raporuna göre, Microsoft Edge artık dünya genelindeki en popüler ikinci masaüstü tarayıcısı değil.

Mobil cihazların önemi arttıkça ve MacBook'ların M serisi işlemcilere sahip modellerinin satışları yükseldikçe, Apple'ın Safari tarayıcısı da kullanıcı sayısını artırdı. Microsoft Edge ise, uzun süredir elinde tuttuğu ikinci sırayı Apple'a kaptırdı. Şu anda dünya genelindeki masaüstü tarayıcılar arasında sıralama şöyle: Google Chrome, Apple Safari, Microsoft Edge, Firefox ve Opera.

En popüler internet tarayıcıları sıralamasında şoke eden bir güncelleme yaşandı

Statcounter'ın raporuna göre, Safari'nin pazar payı bir önceki aya göre 0,95 puan artarak %11,87'ye yükseldi. Microsoft Edge ise, neredeyse bir yıldır %11'in üzerine çıkmakta zorlanarak üçüncü sıraya düştü. Nisan 2023'te Microsoft Edge, 0,15 puan kaybetti. Google Chrome ise %66,13'lük pazar payıyla lider konumunu koruyor.

Muhtemelen en hayal kırıklığı yaratan şey, düşüşün bu yıl meydana gelmiş olmasıdır. Microsoft, yapay zeka teknolojilerine hızlı bir şekilde adapte olan şirketlerden biri olarak biliniyor. Ancak ne yazık ki, yeniliklerine rağmen istedikleri sonuçları alamadılar. Chrome'un hakimiyeti devam ediyor ve Apple Safari onu takip ediyor. Microsoft Edge, rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Yorumlar
Tamer
Tüm tarayıcı markalarını hepsinin denedim ve şunu gördüm hem kasıyor. Hemde çok ram ve işlemci yiyor. Şuan opera kullanıyom gayet süper kasma yok ideal şekilde ram ve işlemci kullanıyor tek geçerim tavsiyemdir Chrome gelirsek chrome şöyle bir sıkıntı yaşadım tarayıcı güncele me yapınca yüksek karşıtı oldu görüntü. Kaldırdım tekrar kurdum yine aynı mail attım firmaya geri dönüş olmarı bna sonra opera kullanıyom sıkıntı olduğunda mail attım ve hemen dönüş yapıp güncelleme getiriyorlar düzeltiyorlar problemi hll olsun firmaya çok tşk ederim opera firmasına
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.