İnternet

Facebook CEO'sunun ifadesi ortaya çıktı

ABD Kongresi, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in Çarşamba günü Enerji ve Ticaret Komitesi'nde yapacağı savunmanın tam metnini yayınladı.


Haberturk.com'dan Aytun Çelebi'nin haberine göre yayınlanan ifadede Zuckerberg, CEO'su olduğu Facebook'un kısa süre önce ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalıyla ve Rusya'nın seçime müdahale etmesi iddialarıyla ilgili sosyal ağın yaptığı yanlışları anlatırken, bundan sonra olanların yeniden yaşanmaması için nasıl bir yol izleyeceklerini açıklıyor.

Zuckerberg, güvenlik, mahremiyet, demokrasi hakkında önemli sorunlar yaşandığını belirterek başlayacağı konuşma öncesinde, bu tip özürlerde klasik haline gelen şirketinin "asıl" misyonunu açıklıyor. Harvey Fırtınası sonrası toplanan 20 milyon dolar yardım, 70 milyon küçük ölçekte işyerinin büyümek için Facebook'tan faydalanması, #metoo hareketi gibi faydaları sıralıyor ve Facebook'un idealist ve iyimser bir şirket olduğunun altını çiziyor.

Sunduğu araçların zarar vermek için kullanılmasının önüne geçemediklerini belirten Zuckerberg, bundan sonra sadece insanların birbirine bağlanmasının kendileri için yeterli olmadığını, bu bağlantının olumlu olması için çalışacaklarını söylüyor.

Kullanıcıların verilerini izinsiz olarak toplayan ve bunun üzerinden politik bir çıkar güden Cambridge Analytica olayının gerçekleşmemesi için gereken önlemleri 4 yıl önce aldıklarını belirten Zuckerberg, olayı 2015 yılında öğrendiklerini kabul ediyor. The Guardian'daki gazetecilerin durumu kendilerine sormasıyla öğrenen şirket, bilgi toplayan kaynaklara tüm erişimin derhal kesmiş ve Cambridge Analytica'nın verileri sildiği bilgisi kendilerine verilmiş ve durumu araştırmak için bir denetim şirketiyle anlaştığını bildirmiş.

Facebook bunları yapacak

Zuckerberg bu olayın tekrar yaşanmaması için aşağıdakilerin yapılacağını söylüyor. İfadedeki listeye göre, artık Facebook için uygulama geliştirenler son üç ayda uygulamayı kullanmayanların verilerine erişemeyecek. Bundan böyle bir uygulamayı onayladığımızda, uygulama geliştirici ile sadece isim, profil fotoğrafı ve e-posta bilgisi paylaşılacak. Gruplar ve etkinlikler için olan yazılım desteği de bu verilerle sınırlandırılacak. Uygulama geliştiriciler Facebook'a sadece onay değil, imza da verecek. İmzalanan anlaşmaya göre, kişilerin gönderilerine ya da diğer mahrem bilgilerine erişim için erişim isteği gönderilmesi zorunlu olacak.

Daha önce de açık bulunmuş

Zuckerberg, iki hafta önce telefon numarası ve e-posta ile kullanıcı arama işlevinde bir sıkıntıyla karşılaştıklarını, aynı isimdeki insanlarla ilgili bazı aramalarda Facebook'taki kişi bilgilerinin telefonla ilişkilendirilebildiğini gördüklerini de belirtiği ifadede, bu özelliğin hemen kapatıldığını eklemiş.

Facebook, şu andan itibaren benzer bir durumla karşılaşmamak için diğer uygulamaları da bir taramadan geçirmeye başlayacak. Şüpheli hareket görülen uygulamalar tam incelemeye tabi tutulacak. Benzer bir durumla karşılaşılırsa, uygulamanın tüm erişimleri engellenecek ve etkilenen herkese bilgi verilecek.

Listenin son maddesinde, daha iyi kontroller oluşturabilmek için insanların hangi uygulamaya ne kadar erişim verdiği bilgisinin daha açık ortaya konacağına yer verilmiş. Bu haftadan itibaren yapılan değişiklikle uygulama erişimlerini kaldırmak kolaylaştırıldı. Gizlilik ayarlarından yapılan bu değişiklik, kolay erişim için Facebook Haber Akışına yani Facebook açıldığında karşımıza gelen ana sayfaya da yerleştirilmiş.

Haberin tamamını Habertürk internet sitesinden okuyabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.