İnternet

Facebook Karma'yı Satın Aldı

İnternet devi Facebook şirket dışı hamlelerine devam ediyor. Ünlü sosyal ağ bu sefer de kişilerin birbirlerine hediye göndermesini sağlayan mobil uygulama Karma’yı satın aldı.


Dün, merakla beklenen halka arz etkinliğini gerçekleştiren Facebook'un hisseleri borsada işlem görmeye başladı. Maksimum $38 fiyatında ki hisseler ilk günü hafif bir yükselişle kapadı. Sitenin kurucu ve CEO'su M. Zuckerberg'ün gerçekleştirdiği sunumda bir de yeni satın almanın haberi verildi.

1337499682_9.jpg


Buna göre gözde platform, halka arzdan hemen önce Karma adlı mobil yazılımı bünyesine kattı. Çalışanları ve teknolojisiyle artık Facebook çatısı altında çalışacak olan şirket, kişilerin birbirlerine hediye göndermelerinisağlıyor.

Sunulan katalog üzerinden arkadaşlarınıza hediye seçebildiğiniz Karma'da alıcının kendisine gönderilen hediyeyi onaylaması gerekiyor. Üstelik alıcı dilerse kendi hediyesini kendi de belirleyebiliyor.1337499711_10.jpg


Facebook'un bu adımla iyice mobil sektöre ağırlık verdiği görülüyor. 1 milyar dolar ile Instagram'dan sonra Glancee'i satın alan site şimdi de diğer ünlü bir uygulamayı elde etti.
Geleceğin mobil internetleşekilleneceğinin farkında olan yetkililer, bir nebze olsun geride kaldıkları bu pazarda önemli bir dilim almak istiyorlar.

Üstelik Karma'nın akıllı telefon kullanıcıları arasındaki popülerliği düşünülürse sosyal ağın hatrı sayılır bir gelir elde etmesi hiç de zor değil. Bakalım yavaş yavaş mobil sektörün göze çarpan isimlerini Facebook'a katan Zuckerberg konu hakkında nasıl bir yol izleyecek.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.