İnternet

Facebook uzaya uydu göndermeye hazırlanıyor!

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, Afrika'nın ulaşılması güç yerlerine internet erişimi sağlanması amacı ile uzaya uydu göndereceklerini açıkladı.

Facebook uzaya uydu göndermeye hazırlanıyor!

Facebook'un uzaya uydu gönderme projesi bir süredir gündemdeydi, bu proje için sonunda ABD'li makamlardan gereken iznin alındı.

Facebook uzaya uydu göndermeye hazırlanıyor!

Bu aralar uzaya uydu gönderilmesi ile ilgili birçok firmadan çeşitli adımların atıldığı haberler görüyoruz. Bunlardan en bilineni ise Elon Musk'ın SpaceX şirketi. SpaceX'in uzaya uydu gönderme konusundaki başarılarını hepimiz biliyoruz. Yakın zaman önce ise Jeff Bezos'un Blue Origin'in uzaya uydu gönderme planlarını öğrenmiştik.

Bu şirketlerin uzaya uydu gönderme ile ilgili attıkları adımlar başka şirketlere de ilham veriyor. Örneğin; Facebook'un, bir süredir  uzaya uydu gönderme ile ilgili planlarını duyuyorduk. Ancak şirket ABD Federal İletişim Komisyonu'ndan (FCC) gerekli izinleri lojistik sorunları sebebi ile bir türlü alamıyordu. Facebook'un sahip olduğu PointView isimli başka bir şirket tarafından yapılan izin başvurusu, sonunda sonuç verdi ve Facebook bu proje için ABD'li makamlardan gereken izni aldı.

Konu ile ilgili heyecanlandıran bir haber daha var. Bu proje ile ilgili oldukça sabırsız olan şirketin, uzaya ilk uydusunu önümüzdeki mart ayında gönderebileceği söyleniyor. Gelen bir diğer bilgi ise, şirketin uzaya göndereceği ilk uydunun adının Athena olduğu ve bu uydunun, gelecekteki uyduların daha kolay fırlatılabilmesi için test amaçlı uzaya gönderileceği oldu.

Şirket, daha önce bu iddialı plan için bazı adımlar atmış , ancak attığı adımlar sorunlarla karşılaşmıştı. Eğer Facebook bu defa uydu testini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirse, şirketin sonraki adımının binlerce uydudan oluşan bir ağa sahip olacak projeyi hayata geçirmek olduğu tahmin ediliyor. Daha önce 2016 yılında 200 milyon dolara maliyete sahip olan Amos-6 uydusu, 14 Afrika ülkesine ücretsiz internet götürmeyi hedefliyordu. Ancak bu uydu, SpaceX'e ait bir rokette infilak etmişti. O zamandan beri Facebook'un Athena adı verilen alçak yörüngedeki uydu inşa programını genişlettiği biliniyor.

Yorumlar
Eko
Varsa bizede fazladan yolla mark abi 20 yildir 2 g den baglaniyoruz burasi maras her operatoru denedik hepsi birbirinden kotu
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.