İnternet

Facebook'a rakip SalamWorld geliyor!

İslami sosyal ağ SalamWorld yakında açılıyor.

Facebook'a rakip SalamWorld geliyor!

Dev sosyal ağı Facebook'un artık İslam dünyasından bir rakibi bulunuyor. Salamworld İslami içeriğiyle dünyanın tek İslami sosyal ağı olacak. Sosyal ağlara en büyük rakip olarak, çok dilli Salamworld geliyor. Salamworld, helal Facebook olarak ta biliniyor. İslami sosyal ağın ramazan ayında faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Sitenin kurulmasındaki amaç Müslüman dünyasında insanların arasında köprü görevi kurmak.

1337351927_20120213salamworld-global-zirvesi.jpg

Salamworld sitesinin genel merkezide İstanbul'da, Boğaz Köprüsü'nün yanı başında bulunuyor. Sitenin içeriği ise çok sıkı koruma altında bulunuyor. Genel merkez içinde de geçerli olan gizlilik kuralı ve güvenlik kameralarıyla çevrili 4 katlı villaya, parmak izi okutularak giriliyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvakhed Niyazov  yaptığı açıklamada neden böyle bir siteye ihtiyaç duyulduğunu anlatıyor: "İnternette 350 milyon kullanıcı var. Facebook, Twitter,  Myspace gibi siteleri kullanıyorlar ama ümmetin günümüzde kendi ihtiyaçlarına cevap verecek bir siteye gerek duyduğuna inanıyoruz. Helal pazar 2 trilyon 300 milyar dolarlık bir market  ve biz de bu dünyada  Müslümanların ihtiyaçlarına cevap vereceğiz."

Sitenin kapıları müslüman olmayan kullancılara da açık ancak kurallarına uymak şartıyla. Sitede ten renginden vücudun açıklık oranını ölçen filtreleme sistemi var. Yani tenin 'sınırdan fazla' göründüğü fotoğraflar siteye yüklenemeyecek. Örneğin bikinili profil fotoğrafı yasak. Şiddet, pornografi, kumar içerikli yayınları paylaşmak da kuraldışı.

50 milyon dolar yatırım yapılan siteye daha faaliyete geçmeden yoğun başvuru var. Üyelik başvuruları dünyanın dört bir yanındaki 'cemaatler'den gelmeye başladı bile. 50 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz bunun 10-15 milyonunu Türkiye'den bekliyoruz.

Yorumlar
Misafir
Ten rengi filtresi iShield gibi programlarda bulunan bir özellik. Bilgisayarda uygunsuz bir görüntü varsa anında bulup çıkartıyor. Bu tarz yazılımlar çok faydalı ancak dünyaya yayılması çok zor gözüküyor :(
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.