İnternet

Facebook'un tarihi halka arz edilişi bugün!

Facebook bugün internet tarihinin en büyük halka arzını yapacak.

Facebook'un tarihi halka arz edilişi bugün!

Dev sosyal medya platformu Facebook, 900 milyon aktif kullanıcısı ile dünyanın en kalabalık ve büyük sosyal ağı. Facebook bugün internet tarihinin en büyük halka arzını yapacak.

1337335141_133714892732133.jpg

Bugün yapılacak olan halka arz sonucunda Facebook, piyasadan 16 milyar dolar gelir sağlayacak ve 104 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmayı bekliyor. Bu olay Facebook'u sekiz yıl önce kuran ve en büyük hissedarı olan 28 yaşındaki Mark Zuckerberg'in servetini 24 milyar dolara yükseltecek. Mark Zuckerberg bu halka arz olayı ile dünyanın en zengin 15'inci kişisi konumuna gelecek ve Zuckerberg ile beraber Facebook'un hem çalışanları dolar milyoneri,  Facebook hissedarları da milyarder olacak. Facebook hissedarları içinde U2'nun solisti Bono'nun da bulunuyor.

Wall Street, bugün dünyaya Facebook hissesi almaya davet etti.  Facebook, bugün yapacağı halka arz girişiminden daha önce belirlediği hisse satış miktarını yoğun talep üzerine yüzde 25 arttırmıştı ve bunu paylaşmıştık. Facebook, hisse senedi başına 28-35 dolar aralığını 34-38 dolara çıkaracağını söylemişti. Şirketin hisselerin değerinin 104 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Facebook, ABD borsasında 337 milyon hisse yerine 421 milyon hissesini satışa sunacak. Böylece hisse senedi satışından yaklaşık 16 milyar dolar gelir elde etmeyi düşünüyor. Buna bağlı olarak şirketin piyasa değeri de 104 milyar dolar olması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.