Facebook'dan iş bulma fırsatı

Facebook, kullanıcılarının iş bulmasını sağlayacak uygulamayı başlattı.

Facebook'dan iş bulma fırsatı

Facebook, halka arz edilmesinin ardından zor günler yaşamıştı. Şirket bu günleri geride bırakarak, piyasa değerini ve reklam gelirlerini tekrar yükseltmeye başladı. Firma şimdide kullanıcılarına iş bulmalarında yardımcı olacak 'Social Jobs' uygulamasını sundu.

Hayata geçirilen uygulama, ABD hükümetine bağlı kurumlarla yapılan işbirliği ile gerçekleşiyor. Uygulamada Çalışma Bakanlığı ve çeşitli dernekler yer alıyor. Şirketlere erişim sağlayan Facebook, ilk günden itibaren 1.7 milyondan fazla iş imkanını kullanıcılarına sunmaya başladı. Uygulamanın ana ekranındaki bir sayaç bulunuyor ve başvuru yapılabilecek iş imkanlarının sayısına göre bu sayaç değişiyor.

1353047452_social-jobs-facebook-is-bulma.jpg

LinkedIn kişilerin profesyonel kariyerleri hakkında detaylı bilgi edinilebildiği, iş imkanlarının araştırıldığı ve profesyonel bağlantıların kurulduğu bir platform. Facebook'un böyle sosyal ve profesyonel ortamlar arasında oldukça güçsüz olduğu görülüyor. Ancak sosyal medyanın gücü düşünüldüğünde iş ve personel arayanlar için Facebook daha etkili olabilir.

Sistemi oldukça basit görünen Social Jobs uygulaması bir yönlendirici vazifesi görüyor ve bakılan işin ve o işi öneren şirketin sayfalarına yönlendirme yapıyor. Örneğin bir şirketin sunduğu iş imkanının detayına girmek isterseniz, o şirketin Facebook sayfasına yönlendiriliyorsunuz. İş başvurusunu da, şirketin internet sitesi üzerinden yapıyorsunuz.