İnternet

Facebook'tan arkadaş taşımak yasak!

Facebook'taki arkadaşlarınızın iletişim bilgilerini dışa aktarmaya yardımcı olan araç bloke oldu.


Çarşamba günü itibariyle saat 15:00-15:30 arasında Türkiye'de bazı bölgelerde sitedeki bir sorundan dolayı Facebook'a ulaşılamadı, kalan bölgelerde ise site çok ağırlaştı.

Bu sorun bir ayrı bir konu da, Facebook'taki arkadaşlarınızın iletişim bilgilerini dışa aktarmaya yardımcı olan araç bloke oldu.  Geliştiricisi, Facebook'un bu konudaki sınırlandırmalarını aşabilecek bir çözüm üzerinde çalıştığını belirtti.

FB Friend Exporter adlı Google Chrome uzantısının geliştiricisi olan Mohamed Mansour, "Facebook, arkadaşlarınızı dışa aktarmamanız için elinizden geleni yapıyor. Bugün (5 Temmuz) itibarıyle arkadaşlarınızın email adreslerini kaldırmakla işe başladı. Bu uzantı birçok kişide artık çalışmayacak" dedi.

FB Friend Exporter uzantısı, arkadaşlarınızın email adresleri, yaşgünleri, telefon numaraları ve diğer bilgileri bir metin dosyasına aktarabilen ya da doğrudan Gmail içine gönderebilen bir uygulama idi. "Google+" kullanıcıları böylece arkadaşlarını Google+ için tekrar eklemek zorunda kalmayacaklardı.

Son cümle zaten Facebook'un amacını açıklıyor. Son zamanlarda arayüz konusunda çekişme yaşayan iki şirket, Google+ ile birlikte sosyal ağ pastasını  paylaşmaya başlayacak artık.

Sosyal ağlarda kişiye ait verilerin değeri tartışılamaz. Halihazırda kapımızın önüne kadar gelen, evimize tepeden bakan, yerimizi yurdumuzu bizden iyi bilen Google bir de sosyal ilişkilerimizi öğrendiğinde sırtı yere gelmeyecek artık. 

Gmail'den ayrı olarak şu an Yahoo ile Facebook'taki arkadaşlarınızın maillerini çekebilmenize olanak var.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.