İnternet

Fransa milli mesajlaşma uygulaması geliştiriyor

Kişisel verilerin önemli hale geldiği bugünlerde Fransa, kendi mesajlaşma uygulamasını geliştireceğini açıkladı.

Fransa kendi mesajlaşma uygulamasını geliştirecek

Fransa, yabancı kişilerin, resmi makamları Telegram ve WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden takip edebileceği uyarısında bulundu. Uyarı ile beraber Fransa'nın bu yaz kendi uçtan uca şifrelenmiş mesajlaşma uygulamasını geliştireceği de açıklandı. Fransız devlet makamlarından yapılan açıklamaya göre bakanlar sunucuları başka ülkelerde bulunan uçtan uca şifrelenmiş mesajlaşma uygulamaları konusunda oldukça endişeli. Dijital bir bakanlık sözcüsü verdiği demeçte şöyle konuştu:

“ABD veya Rusya tarafından şifrelenmeyen bir şifreli mesajlaşma servisine sahip olmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor, Facebook’ta gördüğümüz gibi gerçekleşebilecek olası ihlalleri düşünmeye başlıyorsunuz, bu yüzden bu konuda yönetimi ele almalıyız.“

Bakanlık sözcüsünün yaptığı açıklamada değindiği uygulamalar ise WhatsApp ve Telegram. Her iki uygulama da Fransızlar tarafından geliştirilmeyen platformlar.

Bakanlık sözcüsü, Fransa hükümetinde çalışan 20 bakan ve memurun mesajlaşma uygulamasını test ettiğini de  belirtti. Uygulamanın yaza kadar tüm devlet çalışanları için  zorunlu hale gelmesi için çalışmalar yapılıyor. Bakanlık sözcüsü, eninde sonunda bu uygulamanın tüm vatandaşlara açılacağını da sözlerine ekledi.

Yerlilik konusu tüm dünyada tartışılıyor

Yerli ve milli yazılım konusu tüm dünyada tartışılan bir konu. Türkiye'de de gündemde olan bu konuda birçok farklı çalışma yapılıyor. Örneğin milli işletim sistemi olan Pardus bunlardan sadece biri. Benzer bir durum savunma sanayiinde de yaşanıyor.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.