İnternet

Sony fotoğraf ödüllerinde YPG skandalı

Sony tarafından her yıl düzenlenen ve bu yıl 11. kez gerçekleştirilen Dünya Fotoğraf Ödülleri yarışmasının 2018 ayağında terör örgütü YPG'li bir teröristin bulunduğu fotoğraf finale kaldı.

Sony ödüllerinde YPG skandalı

Yarışmanın Profesyonel fotoğrafçılara açık olan bölümünde, Uygar Önder Şimşek tarafından çekilen ve Güncel Olaylar & Haberler kategorisinde Rakka’nın Geri Alınması serisinin bir fotoğrafında YPG’li bir teröristin tabut taşırken çekilmiş görüntüsü de yer alıyor.

Bu fotoğraf aynı zamanda ilk 50 fotoğrafın övgüye değer bulunduğu profesyonel kısa liste kategorisine girerek Sony'nin deyimiyle "onurlandırıldı".

Bahsi geçen fotoğrafçı Uygar Önder Şimşek'in adını arattığımızda portfolyosundaki bir çok fotoğrafın PKK/PYD/YPG çizgisinde terör gruplarına ait olduğu ve AFP  muhabiri olduğu görünüyor.  Daha önce Türkiye'de gözaltına alınan, Silopi'de operasyonlar sürerken propoganda yaptığı gerekçesiyle emniyet güçleri tarafından ilçeden çıkarılan Şimşek Sony yarışmasında finale seçildi ve Türk medyasına bu YGP fotoğrafları servis edildi. 

Haberi kullanan bir çok teknoloji sitesi ise bu çirkin algı yönetiminin farkına varıp bu fotoğrafı haber içerisinde kullanmadı. 

Afrin operasyonunda 8 şehit verdiğimiz bu kara günde, dünya çapında düzenlenen bir yarışmada teröristlerin bu fotoğrafının Türk medyasına "onurlandırıldı" başlığıyla servis edilmesini kabul edilebilir bulmuyoruz.

Siz de konuyla ilgili düşüncelerinizi yorum olarak haberimize ekleyebilirsiniz.

Sony fotoğraf ödüllerinde YPG skandalı - Resim : 1

Yorumlar
TC
Bizde 1 şehidimize teröristlerden 100 kelle daha çok aglicaklar korkaklar sivillerin arasında saklanmasalar haritayı dümdüz edicez cesetlerini toplamaya adamlari olmicak.
Cevapla
ONUR K.
BIRINIZI DEGIL HEPINIZI ....... DAHA COK LES TOPLAR BU TOPLAR!
Cevapla
Fatih
Para bunların tek derdi para başka hiçbir şey umurlarında değil.
Cevapla
Kıymet
Yıllardır Sony kullanıcısı olarak bundan sonra asla Sony almam da kullanmam da çok yazık...
Cevapla
Murat
SONY de sana muhtaçtı he almassan alma
OZNGN
Dostunu düşmanını iyi seç Ülkem..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.