İnternet

Google Drive Çin'de bloke edildi

Google Drive hizmete girdiği gün Çin'de bloke edildi.

Google Drive Çin'de bloke edildi

Google'ın merakla beklenen Dropbox benzeri bulut hizmeti Google Drive, 24 Nisan'da resmi olarak duyurulmuştu. Google Drive hizmeti, Çin'de bloke edildi.

1335443715_120426gd3rive.hlarge.jpg

Görüşler Çin hükümetinin bu tavrının yerel arama motoru Baidu'nun Çin'de Google'ı rakip olarak görmek istemediği için olduğu yönünde oldu. Google, Çin'de 2010 yılında çok sayıda siber saldırıya maruz kalmış ve Mart 2010'da Çin piyasasından çekilmişti.

Google Drive, Dropbox benzeri bir hizmet ve kullanıcılara bulutta her türlü dosya türünü depolama, paylaşma ve kullanıcılar arasında ortak çalışma imkanı sunacak ve ayrıca Google Documents hizmeti, Google Drive ile entegre olabilecek.

1335444201_20120425070904googledrive.jpg

Çin, Google Drive'i yasaklamış olsa da, Box, SugarSync, Apple iCloud ve Microsoft SkyDrive gibi bulut hizmetleri Çin'de kullanılabiliyor.

Şirketin 2010 yılında Çin hükümetini internet sansürü nedeniyle ağır dille eleştirmesi Google'ın maruz kaldığı tavrın nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Çin hükümeti, Google Drive'ı bloke edeceğine dair bir açıklamada bulunmadan hizmete girer girmez yasakladı.

Komünist Parti'nin oluşturduğu internet denetim sistemi için tehdit oluşturacak olan Google Drive, çok büyük miktarda depolama imkanıyla kullanıcılarına binlerce fotoğraf, video ve diğer dosya türlerinin paylaşılması imkanını verecekti.

Google, bu konu hakkında henüz açıklama yapmadı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.