İnternet

Google Drive'ın ücretli sürümü Google One oldu

Google'ın popüler bulut depolama hizmeti Drive'ın ücretli versiyonun ismi Google One olarak değiştiriliyor.

Google Drive'ın ücretli sürümü Google One oldu

Google yaptığı yeni bir duyuru ile Google One servisini tanıttı. Halen kullanımda olan Google Drive'ın ücretli sürümünün gelişmiş versiyonu olarak tanımlanabilecek Google One, kapasite ve bazı kullanım özellikleri anlamında farklılıklar sunuyor.

Google Drive ile fotoğraf, döküman ve bilgilerinizi internette saklayabiliyor ve gerekirse onları arkadaşlarınızla paylaşabiliyordunuz. Google'ın ücretsiz e-posta servisi Gmail üye olan herkes aynı zamanda bir Google Drive alanına da sahip oluyordu. Her Gmail kullanıcısı aynı zamanda 15 GB Google Drive alanına da sahip oluyordu. Bu alan yetmeyenler için ücretli sürümler de bulunuyordu.

Yeni duyurulan Google One ile ücretlendirme paketlerinde indirimler yapılırken yeni paketler de eklendi. Buna göre yeni paketler için aylık ödeme seçenekleri aşağıdaki gibi oluştu:

  • 100 GB için ayda 1.99 Dolar
  • 200 GB için ayda 2.99 Dolar (Yeni eklenen bir paket)
  • 2 TB için 9.99 dolar (Yeni değil ama eski fiyatı 19.99 dolar idi)
  • 10 TB için 99.99 Dolar
  • 20 TB için 199.99 Dolar
  • 30 TB için 299.99 Dolar

Fiyatlara baktığımızda ise en mantıklı seçeneğin (fiyat/performans anlamında) 2 TB depolama kapasiteli sürüm olduğu görülüyor.

Aile paylaşım özelliği de geldi

Google One ile beraber yeni bir özellik olar aile paylaşımı da geldi. Bu yeni özelliğe göre 5 kişiye kadar aile fertleri de bu depolama alanından faydalanabilecek. Bunun işe yarar ve güzel bir özellik olduğunu belirtelim. 

Google Drive'ı ücretli kullananlar kısa bir süre sonra otomatik olarak yeni servisin üyesi olacaklar. Bu paket sadece ücretli üyelikleri kapsadığı için şimdilik ücretsiz üyeler bu yenilikten faydalanamayacak. Kademeli olarak geçilecek Google One servisinin önümüzdeki günlerde Türkiye'deki kullanıcılara da açılması bekleniyor. Google One ile ilgili bilgileri önceden almak isterseniz şirketin e-posta servisine kayıt olabilirsiniz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.