İnternet

Google kadınlar günü logosu

Google kadınlar gününde kadınları unutmadı ve ana sayfasına kadınlar gününe özel logo koydu.

Google kadınlar günü logosu

Google kadınlar gününde kadınları unutmadı ve ve her sene 8 Mart'ta olduğu gibi bu yıl da kadınlar gününe özel logosunu hazırladı.

1331159379_googlekadin.jpg

Peki nedir kadınlar günü

Dünya Kadınlar gününün ortaya çıkışı, Amerika'nın Newyork eyaletinde bir tekstil fabrikasında çalışan işçilerin iş şartlarının ağır ve uyumsuzluk göstermesinden dolayı işçiler greve gitmeye karar verir. Bu greve patronlar ve polisler izin vermez.

40.000 kişilik fabrikada eylem sonucunda büyük bir yangın çıkar. Polisin arbedesi ve işçilerin fabrikadan çıkmakta zorlanması ve yangında kaçamamaları neticesinde 129 kişi kötü bir şekilde ölmüştür. Ölen 129 kişinin çoğunluğu ise kadınlardan oluşmaktaydı.

İlk olarak 1910 tarihinde Almanya sosyal demokrat partisi öncülerinden clara zetkin tekstil fabrikasından ölen kadınların anısına dünya kadınlar günü olarak anılmasını önerdi. Bu öneri kabul edilerek dünya kadınlar günü olarak ilan edildi.

Moskova-1921 tarihinde uluslararası kadın konferansında dünya kadınlar günü 8 Mart olarak belirlendi. İlkbahar günlerinde kutlanılan bu özel günün artık tarihi belirlenmiş oldu. Tüm dünya geneline yayılan bu tarihi kutlama tüm kadınlara hediye edildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.