İnternet

Google reklamları için düğmeye basıldı!

İnternet ve teknoloji devi Google, geçtiğimiz yıla ait reklam raporlarını yayınladı. Google, 2020'de rekor sayıda reklamı engellemiş.

Google reklamları için düğmeye basıldı!

Google, reklamcılık işi hakkında bazı verileri gösteren yıllık "Reklamcılık Güvenlik Raporu" ile karşımıza çıktı. Rapor, Google'ın 2020'de reklamverenler ve yayıncılar için 40'tan fazla politika eklediğini veya güncellediğini gösteriyor. Şirket bu raporda, politikalarını ihlal eden yaklaşık 3,1 milyar reklamı engellediğini belirtiyor. Dahası, yaklaşık 6,4 milyar reklam bir takım kısıtlamalar ile karşı karşıya kaldı. 

Rapor, reklam kısıtlamalarının Google'ın bölgesel ve yerel yasalara uymasına izin verdiğini iddia ediyor. Ayrıca, Google'ın sertifika programı ilgili uygulama yöntemlerini benimsiyor. Bu, reklamların yalnızca yerleştirmeye uygun olduklarında görüntülenmesini sağlamak için gerekli. Ayrıca, bu reklamların yasal olması ve yasal gerekliliklere uygun olması da lazım.

Google, yayıncı politikalarına uyup uymadıklarını belirlemek için web sayfalarını büyük ölçekte etkili bir şekilde taramak için otomatik algılama teknolojisine yatırım yapmaya devam ediyor. Bu reklam kaldırma işlemi binlerce yayıncıyı etkiliyor.

Geçen yıl itibariyle Google, koronavirüs ile ilgili olarak 99 milyondan fazla reklamı engellemek zorunda kaldı. Bu engellenen reklamlar arasında COVID-19 için sahte reklamların çoğunluk oluşturduğunu belirtelim. Ayrıca, Google sahte N95 maskelerini tanıtan reklamları da engellemek zorunda kaldı.

Google reklamları için düğmeye basıldı! - Resim : 1

Aynı zamanda, politika ihlalleri nedeniyle Google tarafından devre dışı bırakılan reklam hesaplarının sayısı yüzde 70 artarak 1 milyondan 1,7 milyona çıktı. Google, potansiyel tehditleri önceden önlemek için önümüzdeki yıl da politikalara, uzman ekiplere ve yürütme teknolojisine yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi. Ayrıca, doğrulama programının küresel ölçekte uygulama kapsamını genişletmeye ve şeffaflığı iyileştirmeye devam edecek.

Yorumlar
Mehmet Berkay Balcı
Buna gülerim saçma kıromu yutupkullanda ne kadar reklam izliyorsun görelim bu haberin kaynağı benim açımdan önemsiz algı oluşturulmaya yönelik kırom ve yutup kullanmıyorum bu yüzden güya bak biz reklam engelledik diyor yavuz hırsızlar tam bir düzenbaz şirket
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.