İnternet

Google ve Yandex Atatürk'ü unutmadı

Arama motorlarından Google ve Yandex özel bir değişiklik yaparak Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümünü unutmadı.

Google ve Yandex Atatürk'ü unutmadı

Arama motorları ülkeler için özel günlerde anasayfalarında bazı değişiklikler yapıyor. Bunlardan biri olan Google, genelde sadece ünlü isimlerin doğum günlerini kutlamasıyla biliniyor. Ancak teknoloji devi bu sefer farklı bir uygulamaya imza attı ve Atatürk'ün ölüm yıldönümünde de anasayfasında bir değişiklik yaptı.

Google ve Yandex Atatürk'ü unutmadı

Google anasayfasındaki arama menüsünün hemen altına siyah bir kurdela koydu. Kurdelanın üzerine geldiğinizde ise alt metin olarak 'Ulu Önder Atatürk'ü saygıyla anıyoruz' ibaresi çıkıyor. Herhangi bir arama sonucuna gitmeyen bu siyah kurdela ile Atatürk'un 10 Kasım 1938'deki ölümünü anan Google, bu sayede farklı bir çalışmaya imza atmış.

Google ve Yandex Atatürk'ü unutmadı - Resim : 1

Benzer bir hamle Rusya merkezli arama motoru Yandex'in anasayfasında da bulunuyor. Google'dan farklı olarak logosunun altına 10.11.1938 yazan Yandex'te bu logoya tıkladığınızda '10 kasım atatürk'ü anma günü ve atatürk haftası' arama sonucuna gidiliyor.

Bu sayede her iki arama motoru da Atatürk'ün ölüm yıldönümünü unutmamış oluyor. Biz de bu özel günde 80 yıl önce aramızdan ayrılan ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve minnetle anıyoruz.

Yorumlar
Metehan
Bu arada fark ettiyseniz Yandex'in Y harfi kırmızıdır normalde. Ama Yandex Google gibi olmayıp Atatürk'e saygı duyduğu için yas renginde tamamen.
Cevapla
Tipitip
Engin Ardıç adlı kişisini kınıyorum.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.