İnternet

Google+ yeni özellikleri ve kullanımı - inceleme

Google+ sosyal ağının yeni tasarımı ve kullanımı ile ilgili bilgi ve videolar.

Google+ yeni özellikleri ve kullanımı - inceleme

Google, bugün sosyal ağı Google+'ın yenilenen arayüzünü duyurduğunu sizlerle paylaşmıştık.

1334236085_googleplus.png

Geçtiğimiz Ocak ayında Larry Page'nin açıkladığı rakamlara göre; %60′ı aktif 90 Milyon kullanıcı barındıran Google+, üç aydan kısa sürede kullanıcı sayısı neredeyse ikiye katlayarak 170 Milyon'u buldu. Google+ bu rakam ile Facebook'un sadece dörtte biri kadar ama hızlı yükselişi küçümsenemeyecek kadar iyi.

1334236163_5960943059609429.jpg

Google+, yeni tasarımı ile kullanıcılarına daha kullanışlı, daha esnek bir versiyon sunuyor. Bu yenilikler sayesinde kullanıcı sayısının daha çok arttıracağı düşünülüyor.Yeni tasarımda eskisinin aksine artık sabit simgelerle bezenmiş bir paylaşım sitesi yok. Sol bölümdeki şeritte bulunan ögeleri istediğiniz şekilde yer değiştirerek yerleştirme özelliğine sahip.

Kullanım şekli özellikleri ise şöyle:

- Sol kısımda bulunan ögeleri yukarı ya da aşağı taşıyarak istediğiniz düzeni sağlayabilirsiniz.

- Bilgisayarınızın imlecini herhangi bir ögenin üzerinde tuttuğunuzda bu ögeyle alakalı işlemleri görebilirsiniz.

- Ögeleri soldaki şeridin sonunda yer alan Diğer bölümüne taşıyarak görünüp görünmemelerini sağlayabilirsiniz.

Bu yeni özellikler sayesinde kullanıcılar Google+ sayfalarını kendi zevklerine göre tasarlayabilecekler. Böylece hem esneklik sağlanacak hem de ziyaretçiler sürekli aynı görüntüye bakmak yerine kullanıcının zevki ile tanışacaklar.Paylaşım oranının artması amaçlanarak eklenen fotoğraf ve videolar artık akışlar bölümünde tam dolu olarak sergilenecek. İçerikle alakalı kişileri ise paylaşımın hemen altında görebileceksiniz.

1334236387_google-5.png

Google+'a giriş yaptığınız zaman ekranınızı tamamen kaplayan ve içeriklerin ön plana çıktığı yeni arayüzle sosyal ağın kullanım oranında önemli bir artış göreceksiniz. Eskisi gibi ortada toplanmış, yanları boş bir site görmeyeceksiniz.Görüntülü görüşme özelliği sunan ilk sosyal ağ olan Google+, kullanıcılarına Videoyla Sohbet bölümünü de yenilemiş. Ayrıca çevrelerinizdeki insanlardan gelen sürekli güncel davetiyelerin yer aldığı bir liste oluşturulmuş.

1334236945_google-2-600x690.pngYeni arkadaşlar edinmek istediğinizde ya da herkese açık canlı yayınları izlemek için bu bölümü ziyaret ettiğinizde yayın yapmakta olan sohbetlere ulaşmanız çok daha kolay olacak. Sohbet sayfasının ortasında ise, popüler yayınlar, tavsiyeler ve kaçırmak istemeyeceğiniz diğer ögeler listelenmiş.

1334236945_google-2-600x690.pngGoogle+'ta yapılan yenilikler sadece dolaşım, akış ve sohbet ile sınırlı değil. Google, keşfet adlı yeni bir sayfa ekledi ve bu bölümle daha önce What's Hot başlığı altında sıralanan popüler paylaşımları ziyaretçilerine sunacak. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın neleri beğendiğini, neler hakkında konuştuğunu ya da nelere güldüğünü tek bir tıkla görebileceksiniz.

1334237148_google-4-600x690.pngKullanıcı Profil sayfası da baştan sona yeniliklerle donatılmış. Artık daha büyük görselleri, istediğiniz şekilde profilinize ekleyebilecek ve düzenlemeleri çok daha kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Ayrıca sohbet listesi sol tarafa taşınarak boydan boya uzatılmış eski versiyonda ki gibi solda küçücük bir alana sığdırılmamış.

1334237086_google-2.png

Gundotra yaptığı açıklamada; Bugün yapılan temel değişiklikler sayesinde daha basit ve daha güzel bir Google'a doğru çok daha hızlı ilerlediklerini söyledi ve güncellemenin Gmail, Youtube'dan Haritalar ve Arama'ya kadar birçok hizmetle devam edeceğini dile getirdi

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.