İnternet

Google'dan yeni alan adı!

Google'ın yeni üst seviye alan adı olan .dev, şirketler ve geliştiricilerin kaydına açıldı.

Google'dan yeni alan adı!

İnternet sayfalarının çoğalması ile genişleyen küresel internet ağı her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Bu sebeple insanların projeleri ve işleri için doğru alan adını bulmaları gittikçe zorlaşıyor.

Google'dan yeni alan adı!

Google, yeni TLD (üst seviye alan adı) çözümünü özellikle yazılım geliştiricilerine hitap eden bir çözüm olarak geliştirdi. Geçtiğimiz sene duyurulan ''.dev'' alan adı sonunda kullanıma açıldı. Herhangi bir geliştirici, alan adını 11.000 dolar karşılığında satın alabilir ve projelerini tüm dünyaya sergileyebilir.

İş odaklı taraflar tarafından alınabilecek olan bu alan adı, şirketler için alan adlarını şimdiden güvene almak adına ödenen büyük bir ek ücreti kapsıyor. Eminim çoğunuz bu miktarı büyük sanıyor ancak şirketler için bir sıkıntı tescil ettiğiniz düşünmüyoruz.

Google'ın bünyesinde bulunan .app ve .page alan adlarında olduğu gibi .dev alan adına sahip internet sayfalarının HTTPS sertifikası ile varsayılan olarak yüksek seviyede güvenli sayfalar olacağının altını çizmeden belirtelim. Teknoloji devinin interneti HTTPS standardına taşıma planının bir parçası olarak .dev alan adını oluşturduğunu da belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.