İnternet

Google'ın bugünkü Olimpiyat Doodle'ı Masa Tenisi!

Google, Olimpiyat Doodle'larına Masa Tenisi ile devam etti.


2012 Londra Olimpiyat Yaz Oyunları tüm dünyada milyarlarca izleyicinin takibiyle devam ediyor. Dev arama motoru Google'da olimpiyatlar için her gün yeni bir Doodle yapmaya devam ediyor. Google'ın bugünkü Doodle'ı Masa Tenisi için oldu. Masa tenisi sporu Londra 2012 Olimpiyatlarında sürüyor.

Bugün yapılan Masa Tenisi tek kadınlar bireysel yarışında altın madalya Çin'e gitti. Çinli Li Xiaoxia masa tenisi bireysel kadınlar yarışında altın madalyayı ülkesine götüren isim oldu.


MASA TENİSİ HAKKINDA

Masa Tenisi 2 veya 4 kişi ile oynanan bir spordur. Bu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880'li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika'daki İngiliz ordusu tarafından oynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlardı. File olarak da kitapları kullanıyorlardı.

TÜRKİYE'DE MASA TENİSİ

Türkiye'de masa tenisinin ilk olarak 1920′lerden sonra Robert Kolej'de oynanmaya başladığı bilinmektedir. Daha sonra bu spor başta İstanbul olmak üzere tüm yurtta yayılmaya başlamıştır. Hatta İstanbul'da Altınordu Spor Kulübü'nde ilk turnuva düzenlenmiştir. 1930 yılında ilk İstanbul Şampiyonası düzenlenmiş ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nden aynı zamanda yüzücü ve boksör olan Raşit Bey İstanbulsporlu rakibi Semih Duransoy'u yenerek sarı-lacivertli kulübü bu dalda ilk şampiyon unvanını kazandırmıştır.

2008 Pekin Olimpiyatları'nda Türkiye'yi masa tenisinde aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü'nde spor yapan Melek Hu bu sporda Türkiye'ye Olimpiyatlarda elde ettiği ilk galibiyeti kazandırmıştır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.