İnternet

Google'ın tahtı sallanıyor! Gizlilik herkes için önemli olmaya başladı

Arama motoru devi Google'ın tahtı inceden inceye sallanmaya başladı. Gizliliğine önem vermeye başlayan bilinçli kullanıcıların yeni adresi belli oldu.

Google'ın tahtı sallanıyor! Gizlilik herkes için önemli olmaya başladı

İnternette gizlilik skandalları ortaya çıktıkça kullanıcılar güvenliğine daha fazla önem vermeye başladı. Bu bağlamda verileri toplayan Google'a olan güven azaldı. Şimdi ise Google'ın uzun zamandır rakibi olan DuckDuckGo'ya gün doğdu.

DuckDuckGo arama konusunda en güvenlisi

İnternet arama motoru olan DuckDuckGo bildiğiniz gibi gizlilik ve güvenlik öğeleri ile ön plana çıkıyor. DuckDuckGo, Google gibi kullanıcılarının profilini çıkarmıyor. DuckDuckGo'da Wikipedia dahil 400'den fazla kaynak bulunuyor. Bu sayede Google'a yakın bir arama sonucu gösterme deneyimi sunuyor.

DuckDuckGo'da yer alan Anında Yanıtlar adı verilen özellik, arama sayfasının üst kısmında görünüyor. Bu özellik kullanıcının aradığı bilgileri bulmak için bir bağlantıya tıklamasını gerektirmeyen anında yanıt vermek üzere tasarlanmış. Bu sayede, kullanıcı aramaları izlenmiyor ve kişisel veriler üçüncü şahıs firmalarla paylaşılmıyor.

DuckDuckGo, Yahoo-Bing arama ortaklığı ağından reklamlar sunarak para kazanıyor. Firma 2018'de 25 milyon dolar toplamıştı. Bu büyümenin önümüzdeki beş yıl içinde yılda yüzde 30'a ulaşması ve sonunda tek bir yılda 100 milyon doları aşması bekleniyor. Geçen yıl DuckDuckGo tarafından yapılan arama sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 62 artışla neredeyse 23,7 milyarı buldu. Tam olarak bir hafta önce DDG, 11 Ocak'ta 102.251.307 arama talebiyle yeni bir günlük şirket rekoru kırdı. 

DDG üzerinde yapılan bu arama Google'ın tahtını sallayacak gibi görünüyor. Hem gizlilik sunan hem de artık Google kalitesinde bir arama deneyimi yaşatan DuckDuckGo, bu yılda da büyümesine devam edecek.

Gizlilik konusunda rakipsiz olan DuckDuckGo'nun 2022'nin başında Google'ın arama konusunda en ciddi rakibi olması bekleniyor. Tüm tarayıcıların da varsayılan arama motoru olarak kullanılmasına izin verdiği DDG bakalım yeni Google olabilecek mi?

Yorumlar
Bahadır Ömer Hamamcıoğlu
MS store dan bluesky browser i indirdim. İnceliyorum. Gözlerimin ici dışı masmavi oldu. Çok basit sade hafif idare eder. Google Chrome ve Edge chromium gibi sadece alış veriş ağırlıklı internet tarayıcısı kullanmaktan bıktım.
Cevapla
B.O.H.1967
CCleaner browser harika duckduckgo seç devam et.... içindeki özellikler eklentileri de harika güvenlik programı na da gerek yok... diğer browser larin pamucunu dama atıyor... teknolojioku admini artık bu internet tarayıcısıni kullanın kafanız rahat etsin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.