Güvenlik

WhatsApp'tan kaçarken doluya tutulmayın!

WhatsApp'ın verileri toplayıp işleyecek olması herkesi endişelendirmişti. Ancak bu uygulamaların hakkınızda neleri topladığını gördükten sonra WhatsApp'ı mumla arayacaksınız.

WhatsApp'tan kaçarken doluya tutulmayın!

Facebook çatısı altındaki WhatsApp, gizlilik politikasını değiştireceğini açıklamış ve tüm dünya çalkalanmıştı. WhatsApp'ın kullanıcı verilerini analiz edip paylaşacak olması yanlış anlaşılmış, mesajların okunacağı düşünülmüştü. Bu konu hakkında WhatsApp açıklama yapmış ve yeni gizlilik politikasını bir sonraki tarihe ertelemişti.

Yaşanan bu süreçte diğer uygulamaların da ne kadar veri topladığı merak edilmeye başlanmıştı. Clario.co isimli araştırma ve analiz firması, popüler uygulama ve sitelerin kullanıcıların hangi verilerini topladığını açıkladı. Görünüşe göre WhatsApp'tan kaçarken doluya tutulmuşuz. Çünkü tüm uygulamalar sizin tabiri caiz e yedi sülalenizi biliyor.

Kullanıcıların en çok verisini toplayan ilk uygulama tabii ki de Facebook oluyor. Facebook, kullanıcılarının verilerinin yüzde 70.59'unu topluyor. Yediğinizden içtiğinizden tutunda tüm alışkanlıklarınıza kadar Mark Zuckerberg'in emrine amade. Bu veriler Facebook kullanmaya devam ettiğiniz sürece toplanacak.

Facebook'un bünyesinde yer alan Instagram ise verilerin yüzde 58.82'sini toplayarak listenin ikinci sırasında bulunuyor. Tinder 55.88 ile üçüncünü, Grindr yüzde 52.94 ile dördüncü, Uber 52.94 ile beşinci, Strava yüzde 41.18 ile altıncı sırada bulunuyor.

WhatsApp'tan kaçarken doluya tutulmayın! - Resim : 1

Spotify yüzde 35.29, Amazon yüzde 23.53, Twitter yüzde 20.59 ve WhatsApp ise yüzde 11.76'lık bir veri topluyor. Yani WhatsApp şu sıralar veri toplayan uygulamaların en masumu arasında yer alıyor.

İnternette gezdiğiniz sürece verilerinizin toplanacağı ortada. Ancak Facebook'ın kullanıcı verilerini bu denli fazla toplaması pek kabul edilebilir bir şey değil. 

Cambridge Analytica skandalında yargıçlara hesap veren Mark Zuckerberg, yine verileri toplamaya devam ediyor. Umarız bu veriler güvenli bir şekilde depolanır ve yeni bir Cambridge Analytica vakası yaşamayız.

Yorumlar
misafir
ne wahatsapmış ama konulardan düşmüyor
Cevapla
Gulnur
WhatsApp taraftarıyız sanırım kimi neyi anlatıyorsun mesele daha çok bize Türkiye ye zorunluluk dayatması bunu anlamıyor olamazsınız dimi hayret bisey ya sahip çıkın fakat watsapa değil ulkenize
Cevapla
Bahadır Ömer Hamamcıoğlu
WhatsApp çok güvenli her tür virüs gibi şeyler nasıl oluyor da çalışıyor o yapıda. Bu tip şeylerin çalışmasına izin vermişse pek güvenili değil gibi. WhatsApp zararlısı herkese gidiyor cep tel listenizdekilere ulaşıyor ve kendini kopyalayarak cep numarası topluyor hangi ülke desin konum bilgisi diğer bilgiler i merkezine ulaştırıyor
Cevapla
yazıcı
whatsapp' ı şirin göstermeyin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.