İnternet

Görme engelliler için araba üretildi

Google, görme engellilerin kullanabileceği 'kendi kendine gidebilen araba' konsepti geliştirdi.


Google yaptığı açıklamada, 2008'den bu yana üzerinde çalışılan projenin patentini alan geliştirdiği teknolojiyi Toyota Prius ile Audi TT marka otomobillerde test ettiğini ve başarılı olduğunu söyledi.

1333005650_64480.jpg

Sistemin içinde, aracın durduğu yeri tespit eden ve aracın nerede olduğu ve nereye gitmesi gerektiği bilgilerini sağlayan iki ana sensörden bulunuyor. Lazerler, kameralar, internet bağlantısı ve radar algılayıcılarla donatılan otomobil, park edildiği lokasyonu GPS ile kayıt ederek gideceği hedef noktayı belirliyor. Araba çevreye karşıda duyarlı, hava şartlarına, trafik ışıklarına ve etrafındaki diğer araçlara dikkat ederek ilerliyor. Sistemin yerleştirildiği otomobiller 2010'dan bu yana 320 bin kilometrenin üzerinde test sürüşü yaptı.

Kendi kendine gidebilen otomobilin ilk görme engelli sürücüsü, ABD'nin California eyaletinde yaşayan Santa Clara Vadisi Körler Merkezi müdürü Steve Mahan oldu. Mahan'ın gözlerinde yüzde 95 oranında görme kaybı var. Google'ın yayınladığı son videoda, söz konusu sistem ile donatılmış olan Toyota Prius'a binen Mahan'ın direksiyonun başına geçtiği görülüyor. Bir fast-food lokantasından yemek alan Steve Mahan, araç ilerlerken yemeğini yiyebiliyor. Yol üzerindeki çamaşırhaneden eşyalarını alan Mahan, yeniden evine dönüyor.

Şu an sadece California'da test sürüşü yapıldı. Nevada eyaletinde bu tip araçların testlerinin daha güvenli ve yasal olmasını amaçlayan özel bir yönetmelik hazırlanıyor. Google mühendisleri, kendi kendine gidebilen otomobillerle ilgili çalışmaların süreceğini, henüz önlerinde aşılması gereken pek çok sorun olduğunu belirtiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.