Güvenli internet kullanıcı sayısı 4 milyona yaklaştı!

6 ay önce hizmete sunulan güvenli internet uygulaması 4 milyon kullanıcıya ulaştı.

Güvenli internet kullanıcı sayısı 4 milyona yaklaştı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer önceki gün düzenlenen Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Olağan Genel Kurulu kapsamında düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, 22 Kasım 2011'de hayata geçirilen 'güvenli internet' uygulamasını seçen kullanıcı sayısının 4 milyona ulaştığını söyledi. Acarer, aylarca uygulamanın 'sansür' olmadığını anlatmaya çalıştıklarını söyledi ve "Çok yanlış yönlendirmeler oldu. Ancak 6 ayda 1 milyondan fazla internet abonesi, 4 milyona yakın da kullanıcı bunu tercih etti ve bu sayı sürekli artıyor. Aileler memnun. Ben şahsen üzülüyorum. Bu konuda olur olmaz eleştiriler yapanlar şimdi ne diyorlar?" dedi.

1336799550_logo.png

Bilişim sektöründe şu an 67 milyona ulaşan mobil aboneleri olduğunu söyleyen Tayfun Acarer, bilişimde hızlı bir gelişme olduğuna dair de şunları belirtti: "Avrupa'da cepten en çok konuşan ülkelerden biriyiz. Numara taşımada dünya birincisiyiz. SMS'de de açık ara öndeyiz. Bilişim, istihdama ciddi katkı sağlıyor. İstihdamın sıkıntılı olduğu küçük illerde çağrı merkezlerini çok önemsiyoruz. Bu gelişmelere bakıldığında bilişimin lokomotif haline geldiğini görüyoruz.  Bu uygulama aynı zamanda fiziksel açıdan da güvenlik sağlıyor. Mesela sahte bir ürünün reklamının yapılması olanaksız. Ancak onaylı bir kuruluş tarafından tescillenmiş ürünün reklamı yapılıyor. Aldatma olayları özellikle çocuk profilinde imkânsız." dedi.

1336799668_208007guvenli-internet.jpg

Aynı toplantıda TÜBİSAD Bilgi Merkezi Komisyonu Başkanı Mustafa Çağan da yaptığı konuşmasında, 2011 yılında donanım, yazılım, elektronik haberleşme, e-ticaret, savunma sanayii, çağrı merkezi ve mobil cihazlar pazarının toplam cirosunun 66,7 milyar TL'ye ulaştığını söyledi. Çağan ayrıca, 100'e yakın dernek üyesinin online ankete verdiği cevaplardan yola çıkarak Türkiye 2011 Bilişim Sektörü Verileri'ni çıkardıklarını vurguladı. Mustafa Çağan, verilere göre bilişim sektörünün istihdama katkılarından bahsetti ve "Donanım, yazılım ve hizmet, elektronik haberleşme, e-ticaret, savunma sanayii, çağrı merkezi 2011 yılı toplam istihdamı 164 bin 412 kişi oldu. En fazla istihdam 55 bin kişi ile çağrı merkezlerinde gerçekleşti." dedi. Türkiye bilişim sektörünün ihracatta önemli bir payı olduğunu söyledi ve, "Bilişim sektörünün toplam ihracatı 732,6 milyon TL ve bu ihracatın 455,9 milyon TL'lik tutarı yazılımda, 117,6 milyon TL'si donanımda, 159 milyonu ise savunma sanayinde gerçekleşti." Dedi.