İnternet

Herkes ineternete bağlanırsa veri miktarı ne olur?

Bu hızın gelecekte ne derecede olacağını merak eden bir bilgisayar uzmanı bakın ne sonuca vardı.

Herkes ineternete bağlanırsa veri miktarı ne olur?

İnternet kullanımın insan yaşamında hızla artması ile birlikte internette aktarılan veri miktarı da büyük bir hızla artıyor. Bu hızın gelecekte ne derecede olacağını merak eden bir bilgisayar uzmanı, bir araştırma yaptı ve her gün 3GB veri aktarımı yapılacağını araştırma sonucunda gördü.

1334302219_internet.jpg

Kullanıcılar arasında çok bilinmese de veri indirmek de enerji tüketimine neden olan aktivitelerden bir tanesi. İngiltere de Bristol Üniversitesi'nde görevli bir bilgisayar uzmanının raporundaki rakamlar oldukça şaşırtıcı.

Araştırma yaparken gelişmiş bir dünyada her kullanıcının aynı seviyede medya tüketimi yapacağını ve tamamen bulut teknolojisine geçeceği varsayımı kullanıldı. Bu varsayımlara göre yapılan araştırma sonucunda, kullanıcıların her gün 3GB'dan fazla bir veriye ihtiyaç duyacağını hesaplandı. Bu 2030'da tüm nüfus için 2.570 exabayt'a denk geliyor (bir exabayt, bir milyar gigabayttır). Bu etkinlik için gereken güç ise 1.175 gigawatt'a ulaşıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.