İnternet

Hotmail' e yeni sabit disk kontrol sistemi

Yeni bir döneme girmeye hazırlanan e-posta servisi Hotmail, RAID teknolojisi yerine farklı bir sistem kullanmayı hedefliyor.


Popüler E-posta servisi Hotmail, Ekim ayı içerisinde yep yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarına çok farklı bir deneyim sunmayı hedefleyen Hotmail, sunucularındaki sabit disklerin kontrol sisteminide değiştiriyor.

Hotmail' in yeni depolama sisteminden bahseden Microsoft yetkilisi Kristof Roomp, "Hotmail'in depolama sistemi bir milyarın üzerinde e-posta ve yüzlerce petabyte veriyi destekliyor." açıklamasında bulundu. Hotmail şuanki mevcut veri depolama sisteminde RAID teknolojisini kullanıyor.

Sabit disk bozulmalarında oldukça işe yaradığını ama makinede yada RAID kontrol kartında bir sorun meydana geldiğinde üstesinden gelmenin oldukça zor olduğunu belirten Roomp, bu nedenle RAID yerine JBOD adı verilen sistemi kullanacaklarını söyledi.

JBOD sistemi, sabit diskleri kontrol kartına bağlamak yerine yazılım tarafından kontrol edilmesini sağlıyor. Yazılım tüm sabit disk sorunlarını anlık olarak takip ederek, bir sorun olduğunda yetkililere anında gösterecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.