İnternet

Google arama sonuçlarına müdahele etmiyormuş

Google, Amerikan Senatosu' nda yaptığı açıklamada, hiç bir şekilde arama sonuçlarına müdahele etmediklerini söyledi.


Google' ın yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt, Amerikan Senatosu' nda yaptığı açıklamada, kullanıcılar tarafından yapılan arama sonuçlarının şirkete bağlı ürün ve siteleri öne çıkaracak şekilde yönlendirildiği iddalarını yalanladı.

Schmidt açıklamasında; "Google rakiplerine ve diğer kaynaklara ulaşımı engelleyecek herhangi bir uygulamada bulunmamaktadır" sözlerine yer verdi.

Şuan Senatonun adil rekabeti sağlamakla görevli olan hukuk komisyonu, Google' ın internet arama motorları arasındaki pazar hakimiyetini suistimal edip etmediğini araştırıyor. Ayrıca aynı araştırma Avrupa Komsiyonu tarafından da yürütülüyor.

Dün yapılan oturumda, Google' ın tekel olup olmadığı sorusuna cevap veren Eric Schmidt, "Google' ın alandaki bir dev" olduğunu ve "pazar gücümüz sebebiyle sahip olduğumuz sorumluluğun farkındayız" dedi.

Ayrıca Schmidt' e Microsoft' un uzun yıllar tekelcilik yaptığı yönünde suçlama ve soruşturmalara maruz kaldığı hatırlatı. Eric Schmidt buna cevabende, Microsoft' un yaşadıklarından çıkardıkları dersler olduğu söyledi.

Yapılan bu incelemeler Google' ın için dönüm noktası sayılabilir. Aksi bir karar çıkması sonucunda Google' ı zor günler bekleyebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.