İnternet

Internet dolandırıcıları 1 yılda 10.3 milyar dolar kaldırdı!

Geçen yıl çevrimiçi bir dolandırıcılığa kanan birini tanıyorsanız, eh, yalnız değilsiniz.

Internet dolandırıcıları 1 yılda 10.3 milyar dolar kaldırdı!

FBI, olayları ajansa bildiren Amerikalıların, 2021'deki 6,9 milyar dolardan hızlı bir artışla 2022'de internet dolandırıcılıklarından 10,3 milyar dolar kaybettiğini bildirdi. Daha az şikayet olmasına rağmen (800.944 şikayet), bazı soygunlar çok daha büyük gerçekleşti.

Yatırım dolandırıcılıkları en yaygın ve en maliyetli dolandırıcılıklar oldu. İlgili dolandırıcılık kayıpları 2021'de yaklaşık 1,5 milyar dolardan 3,3 milyar dolara yükseldi ve bu miktarın çoğu kripto para birimi dolandırıcılığından geldi: kayıplar 2022'de 907 milyon dolarken, neredeyse 2,6 milyar dolara yükseldi.

Internet dolandırıcıları 1 yılda 10.3 milyar dolar kaldırdı!

Nispeten olumlu şeyler de yaşandı. Mesela yatırım dolandırıcılığı artarken, fidye yazılımı şikayetleri sert bir şekilde düştü. Bu dijital şantaj girişimleri hakkında bir önceki yıl 3.729'a karşı sadece 2.385 şikayet vardı ve bunlar nispeten mütevazı bir 34.3 milyon dolarlık kayba yol açtı. Kimlik avı, 300.000'den fazla şikayetle en yaygın dolandırıcılık türü olsa da, zararlar 52,1 milyon dolarla sınırlı kaldı.

FBI, rakamlarının ABD'deki çevrimiçi dolandırıcılıkların tamamını temsil etmediği konusunda uyarıyor. Yönetici Yardımcısı Timothy Langan, bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olan herkesin bunu büroya bildirmediğini söylüyor. Ancak, raporların kolluk kuvvetlerinin eğilimleri tespit etmesine ve başka türlü tehditlerle başa çıkmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Müfettişler, resmin tamamına sahip olmasalar bile, neyi ele almaları gerektiğini daha iyi anlıyorlar.

Yorumlar
BOH
İnternet ne kadar da güvenli!!!!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.