İnternet

Amazon'un uydu antenleri piknik masası olarak da kullanılabilecek

Amazon, Project Kuiper antenlerinin ilk levhasındaki perdeyi açtı: Amazon'un Low Earth Orbit internet uydularına veri iletecek olan terminaller mobilyayı andırıyor.

Amazon'un uydu antenleri piknik masası olarak da kullanılabilecek

Grubun en büyüğü, tam gelişmiş bir bahçe masası boyutlarında. Bu model işletme, devlet ve telekomünikasyon operasyonları için tasarlanmış ve Amazon, 1 Gbps'ye kadar internet hızı sunacağını söylüyor.

Tüketicilere yönelik standart terminal ise 11 inç kare ve bir inç kalınlık ile daha küçük boyutlarda. Montaj braketi olmadan beş kilodan daha hafif. Amazon, bu antenin 400 Mbps'ye kadar hız sunabilmesi gerektiğini söylüyor.

Şirket, terminallerin ne kadara mal olacağını açıklamadı, ancak standart modeli birim başına 400 dolardan daha düşük bir fiyata üretebilmesi gerektiğini söylüyor. SpaceX'in Starlink'i bir terminal için 599 dolar alıyor. Bununla birlikte Starlink’in terminali Amazon'unkinden daha kompakt ve cüzdan dostu bir terminal olacak. Yedi inçlik kare bir anten bir pound ağırlığında olacak ve 100 Mbps'ye kadar hızlar sunacak.

Amazon'un uydu antenleri piknik masası olarak da kullanılabilecek - Resim : 1

Amazon'un uydu antenleri piknik masası olarak da kullanılabilecek

Amazon, terminaller için kendi ana bant çipini de tasarladı. Prometheus kod adına sahip olan çipin "modern akıllı telefonlarda bulunan 5G modem çipinin işlem gücüne, bir hücresel baz istasyonunun aynı anda binlerce müşteriden gelen trafiği idare etme kabiliyetine ve bir mikrodalga ana taşıyıcı yeteneğine sahip olduğu" belirtiliyor. Aynı çip, Project Kuiper uydularında ve yer ağ geçidi antenlerinde kullanılıyor. Amazon, çipin her uydunun saniyede bir terabit trafiği işlemesini sağlayacağını söylüyor.

Project Kuiper, United Launch Alliance'ın Vulcan Centaur roketinin ilk uçuşunda iki prototip uydu konuşlandırmaya hazırlanıyor. Bu lansmanın mayıs ayında yapılması planlanıyor. Amazon, bu yılın sonuna kadar uyduların seri üretimine başlamayı ve 2024'ün ilk yarısında uyduları fırlatmaya başlamayı planlıyor. Müşterilere Project Kuiper hizmetini önümüzdeki yıl sunmaya başlamayı planlıyor. Bu ayın başlarında Amazon, binlerce Alçak Dünya Yörüngesi uydusunu fırlatmak için koşullu FCC onayı aldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.