İnternet

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Güvenilir bir internet hız testi nasıl yapılır? İşte bu konu ile ilgili tüm detaylar.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Hepimiz gün içerisinde çeşitli amaçlarla internet kullanıyoruz. Artık internet kullanımı hayatımızın en önemli parçalarından biri haline geldi. Haliyle bu kullanımda konfor da arıyoruz ve konforlu internet kullanımının öncelikli koşulu de hızdır. Yavaş bir internet bağlantısı yapılan işlemlerin uzun sürmesini sağlamakla birlikte internet kullanım konforunu da sekteye uğratıyor.

Kimi zaman bu yavaşlığın kullanılan bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon gibi cihazlardan mı yoksa internet bağlantısından mı kaynaklandığını anlamamız da güçleşiyor. Aslında bunu anlamanın gayet kolay bir yolu var, o da hız testi yapmaktır. İnternet hız testi istisnasız tüm internet kullanıcılarının ara ara yapması gereken testlerin başında geliyor. Bu sayede internet sağlayıcı firmanın taahhüt ettiği internet hızını size gerçekten sunup sunmadığını da anlayabilirsiniz. Bununla birlikte internet kullanımının yavaşlığının cihazınızdan kaynaklı olup olmadığını da rahatlıkla anlamış olacaksınız.

İnternet speed test olarak da bilinen hız testi yapmanız durumunda ping, yükleme ve indirme hızı verilerinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Özellikle internet yükleme ve indirme hızının büyük bir önem taşıdığının da altını çizmeliyiz. Nedeni ise internet sağlayıcı firmaların taahhütlerinde sunulan hızın yükleme ve indirme hızı olmasıdır. Şayet size sunulandan daha düşük indirme ve yükleme hızı verileri ile karşılaşırsanız internet sağlayıcı firmanız ile iletişime geçebilir ve gerekli düzenlemelerin yapılması talebinde bulunabilirsiniz.

Peki, internet hız testi nasıl yapılır? Bunun birkaç yolu var ve bu yollar arasında belirli uygulamaları cihazınıza indirmeniz de bulunuyor. Ancak herhangi bir uygulama indirmeden de gayet hızlı ve kolay bir şekilde internet hız testinizi gerçekleştirebilirsiniz. Saniyeler içerisinde sonucu görmenizi sağlayan bu yöntem, günümüzde en çok tercih edilen metotların başında geliyor. Bunun için Millenicom internet sitesi olan Milleni.com.tr adresine uğramanız gerekiyor.

Siteye uğradığınızda hız testi sayfasına tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada ‘go’ yazan yere tıklayın ve çok kısa bir süre bekleyin. Böylelikle hız testinizi pratik bir şekilde, herhangi bir ödeme yapmadan ya da cihazınıza bir uygulama indirmeden gerçekleştirmiş olacaksınız. Çok daha hızlı bir internet bağlantısına geçiş yapmanızı sağlayacak olan paketlere de göz atma fırsatınız olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.