İnternet

İnternet sitesi kurmayan şirketlere ceza gelecek

Yeni kanunla şirketlere, internet sitesi kurma zorunluluğu getiriliyor, kurmayanlara hapis ve para cezası öngörülüyor.

İnternet sitesi kurmayan şirketlere ceza gelecek

Yeni Türk Ticaret Kanunu, 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. 116 bin anonim şirket ve 691 bin limited şirketi etkileyecek olan kanun, toplam 1535 maddeden oluşuyor. Firmaların yönetim kurulundan gelirlerine, internette bilgi paylaşımına kadar pek çok yenilik içeriyor. Yeni kanunla şirketlere, internet sitesi kurma zorunluluğu getiriliyor, kurmayanlara hapis ve para cezası öngörülüyor.

1331238480_sirket-web-sitesi.jpg

Yeni Ticaret Kanunu'nun 562. maddesinin 12. bendinde, "Yasanın 1524. maddesi gereğince, bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 3 ay içinde sitesini oluşturmayan veya web sitesi mevcut ise aynı süre içinde sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özümlemeyen şirket yöneticileri 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılabilir. İnternet sitesine konulması gereken içeriği, usulüne uygun bir şekilde koymayana da 3 aya kadar hapis ve 100 güne kadar adli para cezası verileceği söyleniyor. Şirkteler, gerekli ilanlar, finansal tablolar, denetleme raporları başta olmak üzere bütün raporları bu sitede kamuoyu ile paylaşmak zorunda.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Mahmut Kösemusul yaptığı açıklamada, şirketlerin gerekli önlemleri alması için uyarıda bulundu. Kösemusul, yeni kanunun; tüketicinin korunması, bilgi toplumuna uygun hizmetlerin ön plana çıkması, elektronik ortamda bir çok işlemin hukuka uygun olarak yapılması, finansal tabloların ve denetimin uluslararası standartlara göre hazırlanması, şirket kurmanın kolaylaştırılması ve web sitesi zorunluluğu gibi maddeleriyle Türk işletmelerini çağdaş, rekabet edebilen bir yapıya kavuşturmasının beklendiğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.