İnternet

İnternetiniz elektrik hattından gelecek

BTK, elektrik hatları üzerinden elektronik haberleşme hizmeti için bir düzenleme yaptıklarını açıkladı.


İleri dönemlerde evinizde ortalarda gezen internet kablolarının kalabalığından kurtulabilirsiniz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, elektrik hatları üzerinden elektronik haberleşme hizmeti sunulabilmesinin hukuki zeminini oluşturan bir düzenleme yaptıklarını açıkladı.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte; fiber, bakır gibi altyapılar üzerinden sunulan elektronik haberleşme hizmetlerinin elektrik hatları üzerinden de sunulabildiğini söyleyen Acarer, bu şekilde halen bina içindeki elektrik hatlarını kullanarak hizmet sunan bazı işletmecilerin olduğunu belirtti.  BTK'ya ulaşan talepleri dikkate aldıklarını belirten Acarer, elektrik hatları üzerinden elektronik haberleşme hizmetinin sunumuna yönelik bir düzenleme yaptıklarını söyledi şunları söyledi:

"Yapılan düzenleme ile elektronik haberleşme sektöründe alternatif platformların kullanılmasını sağlamak suretiyle altyapıya dayalı rekabetin geliştirilmesine ve böylece tüketici refahının artışına da katkı sağlanacağını düşünüyoruz"

1361633878_priz-internet.jpgBu teknoloji kullanıcılara büyük kolaylığın yanısıra, yüksek hızda internet, telefon, video erişim imkanları elektrik hatları üzerinden kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca, İnternet,  telefon, IPTV, VoD, CCTV gibi birçok uygulama bu sistemle ekstra kablolama gerektirmeden elektrik hatları üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Elektrik hattı üzerinden iletişimde, internet, telefon, video erişimi, network kablolarına gerek olmadan, elektrik prizleri ve sayaçlara takılan özel cihazlarla kullanıma sunuluyor.

Uzmanlar, elektrik hatları üzerinden iletişim hizmetlerinin geniş fiber ağlarla donatılmış şehirlerden çok, hiç internet bağlantısı olmayan kırsal yerlerde düşük hızda internet hizmeti sağlamak için kullanılabileceğini söylüyor.

Yorumlar
kazlar, kaz oludugu surece yonulmaya mahkumdur .d
Cevapla
Hakan
böylece telekom'un milleti yolmasının önüne bir derece geçilmiş olur.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.