İnternet

İşte Google Chromium ve Google Chrome: Ön İnceleme

Geçtiğimiz günlerde aldığı hit ile binlerce kullanıcıya sahip olan yeni Chromium git gide kullanıcı topluyor!

İşte Google Chromium ve Google Chrome: Ön İnceleme

Son 1 2 haftadır internette ismini sıkça duyduğumuz bir tarayıcı yer alıyor, evet bu tarayıcının adı ve logosu Chrome'dan tamamen farklı. Chromium'dan bahsediyoruz: Google Chrome'un alt yapısını oluşturan açık kaynaklı bir tarayıcıdır. Uzun süredir kullanılan Chromium son güncellemeriyle birlikte kullanıcıların tahtında genişçe yer edinmeye hazırlanıyor..

1331592448_chromium-blog-logo.jpg

Yeni Chromium Google'dan çok daha hızlı ve çok daha güvenilir bir yapıya sahip, bunların yanında Chromium ve yetkilileri yeni tarayıcının kullanıcılara daha fazla seçenek sunduğunu belirterek, sade, şık bir arayüz getirdiklerini dile getiriyor. Chromium'un en iddaalı olduğu kısımlardan birisi de, yeniliklerine hiçbir zaman son vermiyor, geliştiricileri Chromium için en yeni internet teknolojilerinden faydalanarak yeni bir tarayıcı arayışı içinde olan kullanıcılara deneme fırsatları sunuyor, bu fırsatı değerlendiren siz bilgisayar kullanıcıları ise Chromium'u şimdiden çok sevdiler.

Kısaca Chromium nedir?

1331592469_chromium.jpg

"Chromium, Google Chrome'ın da kaynak kodunu oluşturduğu açık kaynak kodlu bir web tarayıcısı projesi. Chromium, Google Chrome ile benzeşmektedir. Aralarındaki temel farklar; Google logosu, otomatik güncelleştirme mekanizması, kullanım istatistiklerinin takibi ve Adobe Flash Player entegrasyonudur.

Chromium projesi adını, Krom elementinden almaktadır. Geliştirici dokümantasyonunda belirtiği üzere, Google'ın amacına göre Chromium açık kaynak projenin adı, Chrome ise final ürünün adıdır.

Projenin asıl amaçlarından biri, geleneksel tarayıcı uygulaması olması dışında, Chrome'un web için sekmeli bir pencere yöneticisi ya da kabuk olmasıdır. Uygulama, Windows Explorer ya da Mac OS X'in Finder'ı gibi minimalist bir yapıdadır. Geliştiriciler tarayıcının "hafif ve hızlı hissettirmesi" gerektiğini belirtmektedir."

1331592624_chromium-teknolojioku.jpg

Editörden Not:Ufak bir test süreci yaşadığımız yeni Chromium'un (geliştirilmiş) performansı için oldukça iyi diyebiliriz.!

1331592522_12343.jpgKısaca Google Chrome ve Chromium arasındaki farklılıklara bakacak olursak:

-Chromium, Chrome'a oranla daha basit bir arayüz getiriyor.
-Chrome'dan çok daha hızlı olduğu biliniyor.
-İstek sayısı ise Google Chrome'dan çok daha fazla, hızın sebebi buradan geliyor.
-Google bu tarayıcıyı Chrome, Safari, Explorer ve Mozilla gibi ünlü internet tarayıcılarının eksikliklerini ve onlarda olmasını istenilenleri göz önüne alarak üretti ve piyasaya sürdü.

Google'ın açık kaynak kodlu web tarayıcı Projesi Chromium'u denemek isteyenler aşağıdaki linkten ulaşabilirler:

Google - Açık Kaynak Kodlu Chromium

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.