Koskoca Google internetsiz kaldı!

Teknoloji devi Google internetsiz kaldı. Google'ın geçtiğimiz yıllarda başlattığı internet balonları projesi resmi olarak sonlandırıldı. Peki, Google bu projeyi neden bitirdi?

Koskoca Google internetsiz kaldı!

Google'ın Project Loon adı verdiği proje geçtiğimiz yıllarda resmi olarak yayın hayatına başlamıştı. Daha sonra Google'ın yeni yapılandırması sonrasında bu proje Alphabet'e devredilmişti. Stratosferdeki rüzgarları kullanıp birbirlerinin yerini dolduran balonlardan oluşan proje sayesinde, internet olmayan bölgelere internet dağıtılabiliyordu.

Project Loon nedir?

Project Loon, kırsal ve uzak alanlara İnternet erişimi sağlamaya çalışan bir Alphabet Inc. yan kuruluşudur. Şirket, stratosferde 18 km ila 25 km rakımda 1 Mbit/s hıza kadar havadan kablosuz ağ oluşturmak için yüksek irtifa balonları kullanıyor.  Kullanılan balonlara atıfta bulunan Project Loon, 2011'de X tarafından bir araştırma ve geliştirme projesi olarak başladı. Ancak daha sonra Temmuz 2018'de ayrı bir şirkete dönüştü.

Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen Project Loon (X) bugün resmi olarak sonlandırıldı. Bu proje için AT&T ile ortaklık kuran Google'ın X'i neden sonlandırdığı ise henüz açıklanmadı.

Aktarılan bilgilere göre X'in devasal balonları gelecek aylarda gökyüzünden indirilecek. Yani anlayacağınız Google bu projeyi raf kaldırmıyor tamamen iptal ediyor.

Google

Google'ın bu projeyi sonlandırmasının sebebi maliyet olabilir. Çünkü bu proje çok kısıtlı bölgede ortalamanın altında bir internet dağıtımı sağlayabiliyordu. Muhtemelen internet hızı Google'ın istediği seviyeye gelemedi. Bu yüzden projenin iptaline karar verdi.

Dünyada artık internet hemen hemen her yerde mevcut. Bu yüzden Google'ın dev balonlarının stratosferde olmasının bir anlamı yok.